SAS Smartlynx
Såg på Flygtorget för ett par månader sedan att SAS ska ha hyrt in Smartlynx för sommaren 2023, jag trodde ej på detta men jag skrev in till SAS, SAS svarade att det har vi (SAS) inte några planer för. Nu 14/4 sitter jag på en SAS flight ARN-NCE opererad utav Smartlynx.
Helt otroligt pinsamt, både att SAS hyr in detta bolag och att någon har totalt dementerat detta från SAS sida bara för en kort tid sedan.
svar
SPF stämmning av SAS, någon som vet hur det går?
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/sas-stams-av-pilotfacket-anklagas-for-brott–kho8pe
Smartlynx tappar mycket folk och har få sökande, framförallt piloter, så nu öppnar de rekrytering för piloter utan EASA certifikat. Räcker med ICAO Cert.
Flera bolag från Östeuropa går denna vägen.
Varför inte justera löner och arbetsvillkor, och hur kan EASA gå med på detta “race to the bottom”?
Endast en kvar på arlanda ES-SAX !!!!
Äntligen är det slut på denna misär! Nu gäller det bara att få bort resten av öststatsbolagen från den skandinaviska marknaden.
Ja tack gode gud för att vi slipper se detta flygbolag solka ner SAS varumärke längre.
Korrekt, avtalet med SmartLynx upphörde 1e december. Och de kommer inte tillbaka…
Verkar som SmartLynx gjort sin sista flygning idag?
Lite märkligt skrivet av kanininen.
Smartlynx kanske blir kvar ett tag, jag har ingen aning. Men det är isåfall för att man saknar egen personal samt flygplan. Det är dyrare för SAS att hyra in än att flyga dessa själva, så SAS vill bli av med Smartlynx så fort det går. Men om alternativet är att inte flyga alls så tar man hellre in Smartlynx.
Det senare påståendet angående teknik och SGH, ingen aning. Men sannolikt kommer man söka synergieffekter inom det nya ägandeskapet. Vad, hur och när finns det inget sagt om ännu vad jag läst, så jag tror du sysslar med ganska rejäl gissningslek…
Smartlynx kommer att vara kvar som leverantör över sommaren 2024 – minst. SAS har inte en chans att skapa lönsamhet i egen produktion i närtid. Ni kommer att bli förvånade över hur få anställda nya SAS kommer att ha efter rekonstruktionen. SGH och Cargo läggs ner under 2024 och när integrationen med AF/KLM är klar behövs inget SAS Technical. Hur skall nya SAS annars kunna bli lönsamt?
Smartlynx flyger för SAS november ut. De började inte att flyga riktigt från starten av sommarprogrammet, så då fortsätter kontraktet istället lite in i vintern.
Enligt dom senaste uppgifterna så ska dom flyga för SAS November ut. Efter det hoppas jag och många med mig att vi aldrig mer ser dom flyga för SAS. Blir det inte så kommer åtminstone jag börja flyga med Norwegian istället. Underhållet på Smartlynx flygplan är under all kritik. Dock inte dom som SAS har underhållit.
Hörde att Smartlynx e skyldig SAS pengar och därför fortsätter flyga gratis tills skulden är betald?
Smartlynx verkar fortsätta operera för SAS även i vinterprogrammet. Någon som vet omfattningen? Hur många flygplan?
Någon som vet hur länge smartlynx är kvar på ARN?
Wow verkligen konstigt. Finns ingen anledning att åka runt på så sätt…
Hej, såg en märklig flygning på Flightradar24. Sk126 20230921 mmx-arn. Flögs av Smartlynx, YL-LDE. Ser ut som värsta rundturen på 3800m höjd hela vägen. Nerturen arn-mmx var likadan rundtur på låg höjd. Flygtiden var mer än 20 min längre än normalt. Vad kan det bero på att de flyger så?
Bokat SAS CPH – SDL idag 22/9; första flighten Smartlynx den andra Xfly. Inte mkt SAS numer……
Ja Cityjet kanske men xfly har rätt mycket sämre betalt faktiskt iaf i vänstersätet
Äh, det går inte höja lönerna mer för piloter, SAS kommer konka då, 60-70.000 i månaden är ändå sjukt bra tycker jag, jag har 24000.
Om du är anställd innan 2013, ja.
Är du anställd efter 2013 stannar lönestegen på ca 64000 efter 14 år och nästa ökning blir efter eventuell upgrade.