Långlinjerna flyttar till Skavsta?
Med tanke på oviljan att bygga ut och expandera på Arlanda så vore det ett naturligt drag att förlägga långlinjerna ut från Stockholm till expansiva Skvata flygplats. Snart har vi höghastighetståg direkt till terminalen i Skavsta, och det är bara början.
Bolag som Emirates, Qatar och även Norwegian borde överväga att flytta sin verksamhet till Skavsta medans fortfarande kapacitet och möjlighet finns. När snabbtågen kör igång kommer nämligen bolagen att stå på kö för att etablera sig där.
Ett exapansivt linjenät för anslutningflyg finns redan med bla Ryanair och Wizz (några av Europas största och mest framgångsrika flygbolag) och mer blir det.
Här gäller det att passa på!
svar
Jag har hört att Viking Line, Silja Line och Destination Gotland också ska flytta sin färjetrafik till Skavsta! Nyköpings kommun ska bygga en snabbkanal ut i Östersjön. Hur kan man tacka nej till det?
Finns det ens något beslut fattat att det ska byggas höghastighetståg till Skavsta?
Tycker inte det är orealistiskt att utnyttja befintliga flygplatser istället för att lägga miljarder på prestigeprojekt. Dessutom så får Swedavia konkurens vilket är bra.
April April
Hahaha det bästa jag läst på länge! Vart signar jag upp?
Hahaha Tack! Det här är stor humor, Vad Roligt!