Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Utbildning, Flygteknik – Pilot

Tråden startades av Rasmus

Jag är 18 år och ska börja mitt tredje år på Flygteknik Technical Training på Skavsta i Nyköping. Efter min utbildning här (+ några års praktik innan jag får b1-certet) är jag utbildad flygtekniker. Men jag är riktigt sugen på att bli pilot. Men hur tror ni framtiden ser ut för piloter? Det börjas ju allt mer med drönare och förslösa luftfartyg.
Men att då ha flygtekniker certet i bakrunden är väl bara bra? Lyckas jag inte inom pilotyrket kan jag fortfarande arbeta som tekniker. Jag hade iallafall tänk söka till de statliga utbildningarna.

Med vänlig hälsning

Publicerad den 2013-07-15 13:26
Skriv ett svar
Antal svar: 2

svar

jadu
2013-07-15 14:10

Glöm inte försvaret.

Möjlighet att flyga både gripen, herkules eller någon blackhawk.

Anders
2013-07-15 13:55

Ja testa de 3 statliga utbildningarna. Kommer du in har du inte bara en gratisutbildning, utan också goda jobbchanser. Om du inte skulle få flygjobb har du som du sj sa en B-plan.

Men, betala inte din trafikflygarutbildning. Ta ett PPL ist och friflyg, om du inte kommer in på en statlig utbildning.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500