TFHS
Dags att skicka in ansökan kanske?
http://www.tfhs.lu.se/utbildning/trafikflygarprogram
svar
@fredetting
Jag satt och klurade på ett svar och du fick till det mycket bättre än mig själv, så jag instämmer helt med dig!
Jag skulle säga att medelåldern på TFHS-eleverna sjunkit de senaste åren. Inte någon underbyggd fakta utan från min erfarenhet som f.d. elev. När jag pluggade var snittet ca 25 år på förstaårselever med ett spann på nästan 15 år.
Det är relativt få som börjar på TFHS som redan har PPL. Kanske runt 25% som har någon typ av flygerfarenhet från klubb, annan kommersiell skola eller från flygvapnet. Däremot är det vanligt med föräldrar eller släkt inom branschen. TFHS ser gärna att man har hyfsad koll på vad man ger sig in i och det finns många önskedrömmar & fördomar om pilotyrket.
Spelar ingen roll om man gått natur eller något annat. Grundläggande gymnasiebehörighet gäller. Dock förekommer det en del matte och teknik under de inledande skriftliga intagningstesterna. Och ja, man behöver ha teknikintresse (annars blir det tungt under ATPL-teorin).
MPL-konceptet fungerar allt bättre. Som någon redan sagt – en hel del turbulens med första elevkullarnas “host-airlines”. Maximal otur med 3 konkurser (Sterling, Skyways och City Airlines). Dock ska TFHS ha cred för att alltid lyckat slutföra MPL-utbildningen för eleverna. Alltså, krasst sett, inget fel på utbildningskvalitet och elevernas pilotfärdigheter vid examen, men olyckligt att för de som inte kunnat fortsätta på respektive host-airline. Däri ligger nämligen MPL-konceptets svaghet gentemot CPL; en nyutexaminerad MPL-elev kan ha svårt att bygga tid för (nästa) jobb inom tung trafik. För trots type rating och praktik har en MPL-innehavare relativt få timmar att luta sig mot för ett nytt jobb inom tung trafik samtidigt som de saknar cert för lättare trafik (enpilot) där ansökningskraven generellt är lägre. MPL-innehavare med svajiga host-airlines riskerar alltså att – worst case – hamna “mittemellan” erfarenhetsmässigt med för få timmar för nytt jobb och för snävt cert för att bygga tid. Dock ska det understrykas att MPL-elever hur som helst får med sig en type rating i bagaget + timmar på typen = varje nyutexad CPL-elevs våta dröm 🙂
Jag tycker det är kul att TFHS fortsätter på sin linje och fortsätter utveckla MPL-konceptet. CPL-certifikatet har trots allt 60 år på nacken medan MPL-konceptet bygger på uppdaterade filosofier och fokusområden från framförallt Human Factors.
Vilka är det egentligen som blir antagna till TFHS? Är det de som redan innehar PPL, gick natur på gymnasiet och är i tidiga 20års åldern?
Har man egentligen någon rimlig chans om man inte innehar PPL läst på komvux och inte gick natur samt är över 25?
Kommer kanske dragandes här med en massa fördomar men det är denna bild jag fått av TFHS.
Du har både rätt och fel, mest fel faktiskt. Det blir problem om en host airline gå under mitt i utbildningen men hittills har TFHS fått in de elever som befunnit sig mitt i utbildningen att fortsätta sin träning i en ny host airline. Därefter är MPL certifikatet som vilket certifikat som helst (som påpekats tidigare) med undantaget att man inte får flyga kommersiellt single pilot IR. De elever som gick MPL via sterling och fick b737 i sitt certifikat har nog jobb de flesta idag. Precis som alla andra piloter som var på sterling. De som hamnade på Embraer 145 har nog haft samma problem som alla andra som har Embraer 145 som vald rating; det finns inte så många sådana jobb i Europa. Så det har inget med certifikatet (MPL) att göra utan snarare ratingen.
När det gäller Ryanair och MPL så vet jag inte varför de inte accepterar MPL certifikat men de är snarare ett undantag än regel. Jag kan tänka mig att det beror på att Ryanair bara tar in nya styrmän via sina egna godkända Type Rating. Då Ryanair inte har något eget MPL-program, och då utbildningen av en MPL-are inbegriper en type rating, kan jag tänka mig att Ryanair inte har haft behov av att föra in MPL som godkänt certifikat i sin organisation. Svårare än så behöver det inte vara. I övrigt accepterar bl.a SAS, Norwegian, Easyjet, Lufthansa osv MPL som certifikat. Mycket beroende på att de som host airlines för olika MPL utbildningar helt enkelt skrivit in MPL som godkänt certifikat i sitt regelverk.
Rätt, Ryanair godkänner inte MPL.
Något mer förslag på vilka som inte godkänner MPL?
Mig veterligen är Ryanair de enda som inte godkänner MPL, och det är sannolikt bara en tidsfråga innan även Ryanair godkänner detta.
Vill också påpeka att skribent nedan har fel. Från TFHS första MPL-kurs flyger majoriteten kommersiellt.
Ryanair godkänner inte mpl.
Bättre att gp en gratis MPL utbildning än att betala en utbildning. Problemet i MPL ligger dock i att om samarbetet med ens host airline upphör kan det bli ordentligt med strul. Risken att samarbetet upphör existerar då man inte bör glömma hur oerhört dynamisk branschen är, och att man inte kan förutspå hur branschen ligger till mer än några dagar framåt. Tfhs första satsning på mpl blev dessvärre misslyckat när Sterling gick i konken liksom City Airline. Från de klasserna flyger i princip ingen komersiellt i dagsläget, och alla SEP jobb som existerar och brukar ta in low timers ges ingen möjlighet att söka om man har ett mpl. Säkert en kvalitativ utbildningsform, men dessvärre begränsaf och beroende av host airline. Nu har det gått bra för de senaste 2 kullarna sägs det, men i denna btansch går det inte att luta sig tillbaka på gamla meriter tyvärr. Men för all del sök! Men bra att veta om konsekvenserna, allt med mpl är inte guld och gröna skogar och 100% anställbarrhet.
Snacka om osäkert cert?? I de två senaste kullarna på TFHS har 100% av eleverna fått anställning direkt. Undrar om du har något exempel på detta för de som har tagit CPL?
Skulle aldrig ta MPL. Snacka om osäkert cert!
Skall det vara så jäkla svårt att få in i folks hjärnor att den ENDA skillnaden mellan ett CPL och ett MPL är att på ett MPL får du inte flyga single pilot IR. Så du kan inte ta några flygjobb på single-pilot flygplan. Det är enda skillnaden.
Sluta hitta på grejjer.
Benny:
Sorterar ditt inlägg under kategorin “okunskap”.
kan man komma in på MPL om man har hela utildningen klar redan? (cpl me ir aptl teori mcc tot250h) ?? två olika koncept ju
kolla efter “pilot jobs”. flesta har som krav CPL (a)! men att komplettera ett CPL på ett MPL kanske går fort..? om det ens går
Lenny: Nämn tre bolag där MPL inte är godkänt.
Jag menar att kommer man in på BFSAA så ska man kanske satsa på det och få sig ett CPL. Kommer man inte in på en gratis CPL utbildning men på TFHS så står såklart TFHS MPL program bra till.
Förklara för mig varför man inte ska söka, eventuellt komma in och kunna få en bra kvalitativ och GRATIS flygutbildning med stor möjligheter till jobb efteråt (iom att MPL-konceptet inbegriper en host airline och massa flygtid på relevant typ). Istället ska man hosta upp dyra pengar för CPL och eventuell rating utan att vara garanterad ett dyft?
Man kan tycka vad man vill om TFHS, BFSAA, MPL, CPL, men tackar man nej till möjligheten till gratis flygutbildning så gör man fel.
Sök!!
Mpl är inte godkänt hos flera bolag. Men visst, begränsa er. En varm reko är att ta ett CPL istället.
Jag ska såklart söka!
Men som jag förstått det så öppnar inte antagningen för än mitten på september. Dock har jag varit ute i god tid och tagit det flygpsykologiska testet som man måste göra.
Lycka till allesammans! 🙂
NEJ!