Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Vad betyder nya Norwegianmanövern?

Tråden startades av Lindy Hop

Vad kommer Norwegians nya upplägg, med nya AOC och “landsbaser”/nationella pilotbemanningsbolag att innebära, mer konkret? Är detta något som kommer att avvärja det aktuella strejkhotet? Kommer nya avtal att förhandlas fram? Får piloter börja om på “ruta ett”? Kabinpersonalen – blir det också anställda av dessa nya “bemanningsbolag”?

Publicerad den 2013-10-18 22:10
Skriv ett svar
Antal svar: 122

svar

Redman
2013-11-04 11:56

Ser ut att ha löst sig (bra?) för alla parter? Ser att flygen flyger vidare iaf så folk kan åka från A till B och personalen förhoppningsvis slipper göra en resa tillbaks i tiden och i så fall seriöst behöva fundera på att lägga till utrustning som sköld häst och svärd som komplement till headset.

Anton
2013-11-04 11:23

@727. Lägg av med dina snyftinlägg, vi har sett och läst det nu flera gånger.
Patetiskt.

Today is a good day
2013-11-04 11:13

Upps! Enlighet mellan parterna. Det här gick inte riktigt som ni planerat era Scabs. 🙂

727
2013-11-01 23:44

Hur tänker du själv 737? Inte med huvudet iallafall. Du är väl en av de naiva passagerarna som tror att det kostar mindre att flyga till Barcelona än att köpa en bit oxfilé på Konsum. Du tror väl också att det sitter en plåtrobot bakom spakarna som varken har känsel eller känslor. En robot som accepterar att inte få vara hemma dagen efter att hans cancersjuka son avlidit av rädsla för att få sparken och som nästan kraschar med flyget utanför Rom.
SKÄRPNING!!!

737
2013-11-01 23:20

Hur tänker ni. Det här drabbar bara passagerarna för bollen är redan rullad, och för er egen del tappar ni örtroendet. Det är inte som förr när passagerarn alltid åkte med samma bolag. Idag så är det pris, destination, tid som spelar roll i Europa i alla fall där de flesta flygningar är 2 timmar. Hoppas ni sänker ert eget företag och blir utan jobb. Ryan kommer att äta er till frukost…..

cph-united
2013-11-01 21:08

CPH DY er united og alle fly kommer til at stå på bakken fra mandag morgen!!! Parking Brake set!

Rednose
2013-11-01 20:55

VI STÅR ENADE!!!

Flygplanen kommer stå om det behövs. Ngr idioter som tror de kan åstadkomma ngt finns det alltid. Hittills ngr surgubbar i Sthlm samt ngr enskilda danskar som inte ser längre än sin egen näsa. Jag har bara en sak att säga, sviker ni oss i en fråga som rör DIG och alla oss andra är ni ju helt dumma i huvudet. Jag fattar att ni är lacka på det som skedde m flynordic, men hur i helvetes gamla är ni egentligen??? En 4-åring beter sig som er!

Redman
2013-10-31 22:24

Kul att ta del av brevet från NPU och toppen att höra att det blir lite tryck på Kjos o Co snart.

Lycka till!

DYnited
2013-10-31 17:40

DY, ja vi står enade. Jag har aldrig sett så många fackligt engagerade kollegor tidigare. Det är väll bara du och kanske någon av dina ex kollegor från flynordic, som är allt för upptagna med att utföra någon slags personlig hämnd mot det norska facket, som polletten ännu inte har trillat ner hos. Hur begåvat det nu må vara i dessa tider.

Smaklig måltid. 🙂

DY
2013-10-31 09:45

Enade ? Jag har inte märkt av den påtalade enigheten när jag möter kollegor på våra andra baser.
På måndag är det tänkt strejken ska bryta ut och jag får väl äta upp min flygmössa om det nu verkligen blir av, men jag tvivlar på total uppslutning.
Från ord till handling är steget ibland väldigt långt.

DYnited
2013-10-30 09:37

Haha. 😀

Att tillägga, alla vill/kan inte bo i Dubai. Ett bättre alternativ är att ex flynordic piloten tar ett kontrakt på Ryan för att känna på vad som komma skall, så kan vi andra stanna och kämpa. Som tidigare sagts, detta handlar inte bara om Norwegian’s piloter, utan även för våra kollegor på andra bolag. Detta Ryanair påfund/pest skall inte få sprida sig mer. Vi sätter ner foten här och nu. Vi står enade.

Lupo
2013-10-29 21:06

Det Kjos säger i praktiken är: låt mig binda din armar och ben så att du omöjligt kan ta dig loss. Då lovar jag att mata dig med 5-stjärning mat i all framtid. Du kommer äta som en gud, du har mitt ord.

Sedan när du ligger där surrad som en slaktgris så säger Kjos att du… det där vi sa om maten. Du får lite kall korv, ok? Funkar det? Jag ska iväg en vecka nu men du klarar dig nog fint, ha det bra.

En månad senare är det möglig filmjölk på menyn. Vad ska du göra åt det då? Nä precis… Tindra med ögonen och svälj du, var glad att du får något alls.

Man ska vara bra kaxig om man går från fri människa till surrad träl och inbillar sig att man kan snacka sig till det man önskar sig när repen är på plats.

Personligen hade jag aldrig ens övervägt det MEN 3% extra deg är ju 3% extra deg. (Beskattat med 56.5% då men spela roll, right???)

Är det inte intelligenstester för att bli pilot?

X
2013-10-29 20:47

Gusten:

Ja, Norwegian har för närvarande en bättre modell än Ryanair. Problemet är att Norwegian nu vill omorganisera sig efter Ryanairs modell (än så länge i en lite lite finare förpackning, men inte desto mindre efter samma modell.).

Att de anställda på Norwegian tar kampen för att hindra den utvecklingen är naturligt. Att fly till Emiraten skulle vara idiotiskt innan slaget är över.

De som kommit till Norwegian från just Ryanair ser nu precis samma scenario som redan inträffat på Ryanair. Lyckligtvis har vi starkare lagstiftning till arbetstagarnas favör i Skandinavien än vad EU:s skräphög Irland har, och har man då möjligheten att stoppa den utvecklingen ska man ta den.

Vad håller de på med???
2013-10-29 20:13

http://paratluftfart.com/Fullstory.aspx?m=31&amid=13385

Vill de plocka alla chanser till rubriker?!

Unlike
2013-10-29 19:57

Unlike.

Gusten
2013-10-29 17:31

@Till sett det förr. Vi känner alla til FR’s modell, det är inget nytt. DY har en betydligt bättre modell. Om du inte trivs med livet varför flyttar du inte ner till Emiratet, där får du säkert bra betalt och så får du flyg låååångt och i stooora flygplan.

OfficerAndGentleman
2013-10-29 14:04

LIKE

J2TheK
2013-10-29 13:50

+1

Like
2013-10-29 11:01

Flygtorget borde införa likes. Mycket bra inlägg under.

Sett det förr...
2013-10-29 10:14

Hej!

Neo har helt rätt. Alla gamla oförätter kommer att finnas kvar att stöta och blöta även efter detta fundamentalt viktiga beslut som står för dörren. Ni kommer att ha gott om tid att fortsätta den diskussionen. Senare.

Jag har tillbringat 4 år i Dublin och har redan sett detta “erbjudande” en gång innan. Med lock o pock, hot till F/Os om att de aldrig blir kaptener, löften om vunnen produktion, hot om svunnen produktion. Jobbsäkerhet, många rykten om hur mycket bättre det skulle bli (gissa var de kom ifrån?) etc etc.

Vi hade också folk som gick till advokater för att få råd, var detta vattentätt och så vidare. Well, advokater får lön oavsett om de lämnar bra eller dåliga råd. Dessutom ger de endast råd på en direkt fråga (som är synnerligen komplex) och hur framtida lagstiftning ser ut i ett land eller annat ville ingen ta på sig.

Nå, hur det slutade är historia. Det gick åt skogen. ALLA fick det sämre. Massflykt till Emirates osv. Management by fear fick helt nya proportioner. Komplett rättslöshet.

3%. Är det allt det krävs för att kasta ett liv i sjön? BK måste ligga på golvet i fosterställning och vrida sig av skratt.

Vad är det Ni inte förstår?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500