Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Provflyga ett flygplan?

Tråden startades av Ernst

Jag skulle vilja provflyga ett flygplan och undrar var man gör det om man bor i Stockholm?
Önskan är att göra det i början av januari, någon dag när det är bra väder. Har ni några idéer på vart man kan vända sig?

Publicerad den 2013-11-05 11:34
Skriv ett svar
Antal svar: 9

svar

GF
2013-11-07 18:04

lj: Shit happens!
PIC är behälhavare under flygningen, ungefär som kapten på en båt.
PIC har hela ansvaret för flygningen, och med det följer också rejäla befogenheter, även i ett litet flygplan.

Lj
2013-11-07 16:56

Kanske inte satt som PIC. Men han sa att jag kunde så mycket så han satte mig i vänstersätet och jag fick läsa checklists, taxa själv, lyfta helt själv, spaka allt helt själv i luften och tom landa själv. Han sa bara att han va min livlina ifall något gick snett och han sköte även radion. Världens bäst upplevelse va det iaf. Sa säkert fel om PIC, vet inte riktigt definitionen av det.

Daniel
2013-11-07 08:54

Om du är på västkusten eller någon annan som “vill prova” så kan jag rekommendera varbergs flygklubb på Getterön. De har dessutom ett väldigt mysigt fik. De brukar annordna spaka självdagar men jag är helt övertygad om att det går att ordna lite när som helst?

Kaj, du simmar ur bild
2013-11-06 17:56

lj, du flög inte som PIC på din provlektion.

Pilot in Command var din flyglärare.

GF
2013-11-06 17:33

Norrtälje/Mellingeholm säljer provlektioner:
http://www.rfk.nu/prova-p-presentkort/
Man får sitta i vänstersits (kaptensstolen), men jag tvivlar starkt på att någon fått sitta som PIC (Pilote In Command) på en provlektion. Det vore vansinne.

lj
2013-11-06 13:00

just jag behövde bara betala vad det kostar att hyra planet en halvtimme, 600kr. Men det är egentligen dyrare, jag va bara enthusiastisk osv och skulle plugga till pilot. Fick sitta som PIC och läsa checklists ock sånt 🙂 flög en cessna 152

guest96
2013-11-06 01:58

vad kostar det att provflyga måste man genomgå nån undersökning eller så ?

lj
2013-11-05 19:13

Kontakta Uppsala Flygklubb, flög med världens skönaste lärare, Lars. Rekommenderas verkligen

-
2013-11-05 11:53

Närmaste flygklubb, sök på flygklubbar i ditt område 🙂
Bara säga att du är intresserad av att provflyga.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500