Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Dreamliner till Fort Lauderdale

Tråden startades av Mamman

Läser då och då här på forumet, och här verkar finnas “experter” på det mesta. Det strular ju en del på Norwegians avgångar till Bangkok ( mest i alla fall) och planen byts ut. Nu till min undran, Har dom minst problem med Dreamlinern till Fort Lauderdale eller? Nu snackar jag nutid, inte det som hände vid jul….

/Mamman

Publicerad den 2014-02-15 09:05
Skriv ett svar
Antal svar: 9

svar

Diktaren
2014-02-15 22:27

Några dreamliners kraftigt försenade
Norwegianhatarna står glada förenade

sv NAX
2014-02-15 22:21

Ingen B787 är väl frisk. Det är snarast ett experiment som vid vissa tillfällen förunderligt nog fungerar.

NAX
2014-02-15 19:27

Då jag tydligt skrev att FLL linjen ska flygas med Dreamliner så är det självklart en Dreamliner det handlar om när jag skriver “frisk maskin”, kan inte vara så svårt att missförstå??

Sv NAX
2014-02-15 18:09

Friska maskiner, du menar alltså andra än B787 Dreamliner vilka lider svårt av barnsjukdomar.

NAX
2014-02-15 12:31

På linjerna till FLL ska Dreamliner flygas i bästa möjlig mån. Därav man sätter in friska maskiner på den rutten medan lånemaskinerna hamnar på JFK & BKK.

Mamman
2014-02-15 12:20

Om vi skulle bli försenade på hemresan så….let it be it 😉 Har blivit försenade flera gånger på DITresan med andra bolag. Tack för svaren! Vi hoppas att det blir ordning på planen fram till våran avresa senare i vår.

Reality
2014-02-15 11:44

Förstår att det är svårt att bilda sig en uppfattning. Men i och med att Norwegian försenar en flygning från låt oss säga Bangkok, om det planet sen skulle till Fort Lauderdale, blir det ett annat plan på den sträckan. Att du ser mycket klagomål från just Bangkok är nog för att den linjen funnits längre än Fort Lauderdale.

Tyvärr finns det en risk att du får åka annat än Dreamliner. Den risken är också större än på andra bolag. Eftersom inte Norwegian är medlem i en allians, blir du inte heller ombokad om det skulle uppstå stora förseningar vid hemresan.

Lycka till, och trevlig resa

Mamman
2014-02-15 09:29

Hmm…jag följer Norwegian på Facebook och det är “bara” klagomål på rutten till Bangkok, och en och annan till NY.

Reality
2014-02-15 09:13

Strular ungefär lika mycket på alla avgångar med Dreamlinern. Media uppmärksammar inte alla förseningar.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500