SAS klandervärda service
Det är chockerande att ta del av rapporter hur klandervärt SAS behandlar sina passagerare.
Vilket förtroende för SAS får passagerarna när 261 resenärer från Kastrup till Washinton tvingas sitta inspärrade i planet under hela sju timmar!
Fyra gånger tvingades planet, pga tekniskt fel, taxa ut och därefter ta sig tillbaks till gaten igen.
Fyra gånger!!!!! Hur i helvete klantiga tillåts servicepersonal/tekniker egentligen vara när man jobbar med säkerhet inom SAS?
Flighten ställdes till sist in vilket drabbade resenärerna vilka reagerade med vrede. Dagen efter hade fortfarande inte 120 personer bokats om och hade ingen aning om när de ankommer till Washington.
När lågprisflygbolaget JetBlue tvingades kvar på marken i sju timmar pga oväder blev det stora rubriker t.o.m. i Sverige.
När högkostnadsbolaget SAS inte lyckas lyfta efter fyra försök – då stillatiger samma olyckskorpar.
SAS får man inte kritisera. Det är fult att kasta skit på helgon……
svar
En sju år gammal tråd kan fortfarande reta upp SAS-kramare.
Det bevisar vilket sting NotSAS hade i sin kritik av SAS. I dag finns inga skribenter här på forumet som kan komma i närheten av NotSAS många och stingsliga krumelurer som fick etablissemanget att hicka.
Denna tråd är bara en av många med avslöjande kritik.
Naturligtvis inte populär hos SAS. Därför smutskastningen av NotSAS.
Vad har 08’or eller 031’or med saken att göra. Har du storstadskomplex?
@NotSAS
Ta bussen till Skavsta och hoppa på guldflighten Ryan Air… just nu är du bara pinsam!!!
notsas du är patetisk
Skremmende med tanke på alt selvskrytet om god service fra SAS selv.
CabinCrew och FlyBoi747, keep up the good work!! Det är bra att SAS tar säkerheten på allvar. NotSAS, även pilot på CO borde väl vet bättre eller??
Kjell-Åke,
Ok, för din skull ändrar jag inlägget till en dum 031:a eller dum flygmekaniker…..finns sådana?
Gladdelig Paske, Kjell-Åke och alla andra!
Glad Påsk på dej Not SAS!
Som jag talat om för dej tidigare så heter jag Kjell-Åke och inget annat varken kjelle eller kjelle lelle eftersom jag använder mitt riktiga namn, det gör väl inte du??!!
Förstår att du tycker att jag inte begriper mycket men har varit med om flygförseningar ett antal gånger och lärt mej att det inte hjälper att bli upprörd utan fogar mej i vad tekniker och flygkapten beslutar, när den första besvikelsen att inte komma iväg lagt sej så upptäcker man att en försening trots allt inte är så farlig! Jag fick själv en Jorden Runt-resa försenad pga strejk på Kastrup för ett antal år sen med den resan blev en underbar upplevelse ändå!
Att jag nämnde att jag hade en trevlig kväll på ett hotell vid förseningen var bara ett sätt att visa att man kan trivas ändå, även vid in flygförsening!
Eftersom jag är från västsverige så vet jag inte vad en vilsen 08 eller en dum tekniker är för nåt, finns sådana?
Du förstår inte skillnaden mellan att en dum fågel flyger i vägen för en vindruta och en dum tekniker som inte kan lokalisera en felindikation.
En spräckt vindruta kan t.o.m. en vilsen 08 konstatera men att en certifierad flygtekniker inte kan hitta ett fel efter fyra försök måste anses som en katastrof. Begriper du inte allvaret i skillnaden Kjelle?
Hur f-n kan man släppa iväg ett plan för take-off efter clearing och återkalla lika många gånger.
Ofattbart – jag är ytterligt tacksam för att jag inte jobbar i en sådan klandervärd organisation.
Förstår inte upprördheten säger du Kjelle. Du skiter i folks oro och sätter hotell med fin buffé i fokus.
En tekniker som inte klarar sitt jobb äventyrar som i det här fallet 261 pax + besättnings liv – genom att gång på gång ge klartecken – för att senare återkalla samma klartecken. Idioti.
Ansvarig flygkapten litar blint på att indikationen är åtgärdad men när man misslyckas att lösa problemet fyra gånger på sju timmar – då är det skandal. Man blir mörkrädd över nonchalansen.
Förstår inte upprördheten riktigt!
Om ett fel på planet gör att man inte kan lyfta så är det väl bättre att inte lyfta, även om det ställer till det för passagerarna!
Detta förstår de flesta, jag råkade ut för nåt liknande för ett par år sen på Gran Canaria, Britannias plan råkade krocka med en fågel under landning, vilket orsakade att man måste byta vindrutan, tekniker plus ruta måste flygas ner från England, vilket i sin tur ledde till ca 20 timmars försening.
Tiden tillbringades på fint hotel med fin buffe på kvällen och en lång trevlig kväll i baren innan hemresan tidigt på morgonen efter, tror nästan alla var tillfreds med att kaptenen inte chansade och startade hemresan med en vindruta som var skadad!
Hej Flyboi747, CabinCrew m fl,
Att kasta skit tycker jag är helt ok när mottagaren förtjänar klander. I det här fallet helgonet SAS. Precis som jag tidigare framhållit – ett bra sätt att få igång en diskussion är att kritisera helgonförklarade SAS. Effekten uteblev inte den här gången heller.
Att SAS smörjer sina passagerare med 5-stjärniga hotell med middag och frukost är väl närmast en självklarhet om man betalat kanske 25.000 kr för en Business Class biljett. Hade detta drabbat mig skulle jag fört ett helvetes liv om kompenasation uteblivit.
I mitt inlägg kritiserade jag inte omhändertagandet av strandsatta pax.
Jag kritiserade SAS för att behandla passagerarna klandervärt som boskap.
Jag citerar Jan-Inge Sibelius, passagerare på det drabbade planet:
“När planet hade taxat ut förklarade personalen att man stött på ett tekniskt fel.
FYRA gånger tvingades planet taxa ut och sedan köra tillbaka till gaten. De gav nya besked hela tiden. Folk packade ihop sina saker och stod upp med barnen i famnen när vi fick höra att felet var åtgärdat. Sedan ändrade de sig igen, säger Jan-Inge Sibelius.”
Till sist, efter sju timmar, ställdes flighten in. Vissa missade anslutningsflyg vidare från Washinton. Vissa missade kryssningsresor där inga båtar väntade.
Den kritik jag riktar är inte att få tillbringa tid av sina dyrbara semesterdagar på ett 5-stärnigt hotell på Kastrup. (hur roligt är det?) Detta handlar om den klandervärda informationen.
Att gång på gång (fyra gånger) låta passagerarna kastas mellan hopp och förtvivlan – är synnerligen klandervärt. Att sedan SAS valt samarbete med service/teknisk personal som inte är kompetent att kunna lokalisera och åtgärda felindikationer är även det klandervärt.
Hur i helvete kan man släppa iväg planet för take-off FYRA gånger utan att vara säker på att felet avhjälps. Detta är en SKANDAL AV STORA mått – som vissa här vill bagatellisera och gorrgöra med hotell, middag och frukost. Snacka om att skyffla pax som boskap framåt och tillbaka!
Att piloterna och övrig cabin crew ruskar av sig problemet över att planet aldrig kom iväg efter alla dessa missar ingår i jobbet – men alla 261 passagerarna har definitivt tappat förtroende för SAS som högkostnadsbolag!
Just förtroende för säkerhet är det viktigaste argument ett seriöst företag kan erbjuda. Många som valt SAS bryr sig inte om det höga biljettpriset. De vill känna sig trygga! Hur många resenärer kände sig trygga efter SAS klandervärda hantering av situationen? När de så småningom bokats om med andra flygbolag för att fortsätta sin resa levde nog den ofrivilliga otrygghetskänslan kvar efter SAS klantighet. Sju timmar av ovisshet – hur påverkar det en kanske ovan passagerare?
Skitdålig PR! Är det vad SAS behöver och förtjänar? De passagerarna bokar med all säkerhet nästa resa med annat pålitligare flygbolag – kanske Continental?
Kasta skit säger du?
Det är väl det ENDA du gör på forumet. Spelar ingen roll vad det gäller, allt är Ryanairs fel.
“The bitterness is strong in this one”
-Marge Simpsons syster
Inspärrade i 7 timmar…..med serverad tre rätters middag, ett val av samtliga filmer som SAS visar på sina långlinjer samt allt drickbart som de önskade medans det väntade på vidare besked. Vidare, som Cabin Crew skrev, inkvarterades passagerana i 4 och 5 stjärniga hotel (med inkluderat middag och frukost) för att sedan dagen efter flyga till sina egentliga destinationer. Undrar om lågkostnadsbolaget JetBlue….eller din favorit Ryanair hade gjort det samma vid tekniska svårigheter.
Men om jag inte missminner så satt JetBlue med sina pax ombord trots att de visste att flygplatsen stängt landningsbanorna pga dåligt flygväder. Det är väl inte rikigt ett bra sätt se efter sina passagerare. Eller hur va det nu?
Visst får du kritisera SAS. Kasta skit är i stort sätt det enda du gör.
Förseningen berodde just på säkerhet. Är det inte 100% så lyfter man inte.
Att ta av 261 passagerare, städa och sedan ta ombord dem igen är i sig en försening på flera timmar.
Det blir dock mindre rubriker hos bolag som tar hand om sina passagerare. Mat hotell och ombokning brukar göra susen.
Antagligen skulle majoriteten av passagerarna till andra destinationer än Washington (det brukar vara så). Vad jag vet så hade samtliga passagerare rest ut dagen efter.