Senaste nytt om Bromma
http://www.svd.se/naringsliv/politisk-kohandel-kan-stanga-bromma-flygplats_3884948.svd
Brommas vara eller icka vara, vad tycker ni? Ska flygplatsen vara kvar eller ge utrymme för x tusentals bostäder i framtiden? Motivera era svar
svar
@Trosa Läs inlägget igen. Frågan var hur ofta eller vanligt det är med holding över TRS. Tack för din trevliga ton.
Du tror inte att holding över trosa just beror på komplexiteten mellan bromma och Arlanda i vissa situationer… fast du vet väl….
“Stockholm förbli en trevlig stad” . . ? ? WTF?
Sitter du fast i 60-talet?
Mer segregerat men samtidigt pretentiöst får du leta efter!
Som Orup skrev redan för 20 år sedan, Stockholm har blivit kallt.
Bromma bör läggas ned. Svedavia kan dra ned 20% av personalen
Tack för ordet.
mvh/Bengan
Hur ofta ligger man i holding över TRS?
Gärdet med G…..
Bromma är ett fantastiskt fint komplement till Arlanda. Speciellt för affärsmännen som sällan drabbas av holding över TRS och kan komma till sina möten i tid! Hoppsan……………..holding över TRS? Var det inte någon som kläckte av sig att den kommersiella delen skulle flytta till Arlanda? I så fall, ännu längre holding över TRS, ännu mer bränsle till spillo, ännu mer miljöförstöring, ännu sämre service för de resande, ännu sämre ………………………………………………………………………………………………………………………………….
Sluta nu älta om att BMA skall läggas ner!
Behåll Bromma med flytta all kommersiell trafik till Arlanda.
Bromma passar bra för affärsflyg/privatflyg.
Stockholms stad bör förbli en trevlig stad. Inte bygga till ett getto.
Vill man absolut bygga fler bostäder finns Järdet.
Behåll BMA! En stad som Stockholm behöver en city flygplats!
Lägg ner Bromma, det tunga flyget hör hemma på Arlanda.
Vad kul, en ny Bromma tråd. Det var längesedan!