Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Varför utvecklar man inte enmotorigt

Tråden startades av MH

Idag är motorerna i det närmaste idiotsäkra, det borde vara extremt bränslebesparande att bara flyga med en motor i rumpan och man kan ju för säkerhets skull ha en liten reservmotor att starta vid ev stopp så man kan landa. När kommer A320 eller B737 med en motor.

Publicerad den 2015-08-06 22:29
Skriv ett svar
Antal svar: 4

svar

Tomten
2015-08-07 16:11

Det här är ju något för skribenten “Kreativ” och “Jag”.

Ni vet han med dubbla radavstånd.

Han har sådana framtidsmanicker.

Det har han läst i Illustrerad Vetenskap.

När han tar på sig foliehatten så finns det inga problem!

dromedaren
2015-08-07 15:03

Hur hade du tänkt att det skulle gå ihop med OEI?? Sätt igång och läs FAR/JAR 25.

Like it
2015-08-06 23:46

Ingen dum fråga alls!
Det är såna här idéer som driver industrin framåt. De plan vi flyger idag ser likadana ut som de gjorde för 50 år sedan. Inte ett skit har hänt för att konservativa krafter bromsar.
Två motorer har visat sig vara det kunden vill ha kontra fyra. Det är helt enkelt en billigare lösning.
Det innebär ju att tanken med att minska antalet ännu mer är en rimlig tanke.
Realisten i mig tror att det blir svårt att få till det på kort sikt, men vem vet vad som sker

Idiot tråd
2015-08-06 23:36

Vad är det för en dum fråga. 1 motor är du galen eller. Hur snabbt tror du planet kommer att åka då. Var ska motorn vara placerad och framförallt var ska hin lilla hjälp motor vara placerad då. Hur stabilt blir det med en jet motor. Och om man får engine stall ska man då påbörja och starta den andra motorn eller. Och vad ska du ha för motorer general elektric motorer som sitter på 777 för att kunna få tillräckligt med trust. I helhet en dum fråga med ett dumt svar

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500