TUI
Hej,
Är det någon som vet varför TUI går ner i Aten när dem flyger från Thailand?
svar
763
Det har skett via Athen med.
Det är inte bara TUI med sina gamla B767-300ER som går ner i ATH.
Thomas Cook gör detsamma på flighterna mellan PQC och ARN med deras A330-200. Jag trodde att A332 kunde klara denna längre flygsträcka, men så verkar det inte vara, man måste tydligen upp i B787/B77W för att det ska fungera.
Jag tror inte man kan flyga över Tibet pga. alternativa flygplatser och om man får tryckfall så måste man beroende på flygplanstyp ned till fl100 inom 12-20min.
Inte så lätt att komma ned och hitta en escape route över Tibet.
Ser att typ alla flyger söder om Pakistan, typ Indien-Iran-Turkiet och in över Europa…
Är det inte närmare att flyga Thailand-Burma-Bhutan-Kina-Kazakstan-Ryssland-Sverige?
Fem inlägg med samma svar! 🙂
De gamla 767orna som inte når hem till norden på grund av avstängt luftrum i Pakistan och längre flygväg som resultat
De trötta 767orna som inte klarar sträckan på väg hem från Thailand pga avstängt luftrum i Pakistan
De gör det främst med 767:or , anledningen är att Pakistan stängt sitt luftrum. Flygvägen blir för lång.
Går ned för att tanka.
Eftersom Pakistan på grund av rådande politisk konflikt med Indien stängt stora delar av sitt FIR så måste man flyga runt och söder om vanliga rutter och det påverkar flygtid och range så en B 763 klarar inte av en Non Stop flygning från Thailand till Norden. Sen så har man en teknisk mellanlandning på Paphos på Cypern och inte Athen. För övrigt så är det alltid motvind för flygningar västerut på dessa rutter vilket inte gör saken bättre.
Byte av crew pga stängningen av lufrummet över Pakistan skulle jag gissa. 767:an har inga crew bunks eller möjlighet att flyga med in-flight rest. Det har 787:an däremot.