Mekaniker!
Någon som vet vilka bolag som söker och anställer mekaniker i nuläget? eller måste man vara tekniker?
svar
För det första; -Vill du börja jobba som mekaniker (mot ett typcert) så ställ in dig på att råskruva i minst 3 år. Du får börja med skitjobben i cargo/cabin. Skruva golvpaneler, smacka, riva cargon, in/ut med muggarna och gallyna. Mkt bra erfarenheter. Därefter fortsätta på ställ, vingar, stabbe, motor osv.
Men har klart för dig att det är ett tufft jobb och mycket sittande på knä osv.
Det är lång väg att gå till att bli certad tekniker. Har själv 4 år i branschen men inga typkurser ges. Det är VÄLDIGT dåliga tider nu. Jag hade valt något annat om jag visste hur pass dålig personalpolitiken fungerar i dessa branscher idag, eller hur pass svårt det verkligen är att avancera.
Tror företagen är mkt reserverade mot att anställa och gör dem det står studenterna tyvärr sist i kön då det finns mkt människor med erfarenheter, ev cert osv.
Mitt råd till dig:
1 -Du är verkligen motiverad och känner stor passion för yrket och är beredd att göra vad som helst för en framtid som tekniker. Kör hårt! (Att inte plugga till tekniker = inget alternativ)
2 -Håll dig borta från den här branschen. Plugga nått annat “riktigt”. Något brett, där du kan söka jobb på många olika företag, vilket bör borga för bra personalpolitik och utvecklingsmöjligheter.
Lycka till vilket du än väljer!
Satsa på Helikopter, bra betalt och omväxlande!
Det går tyvär utför för oss tekniker också just nu… Det sägs upp folk överallt. Och dagens besked från SFF bådar inte gott… Nu är de klara med piloterna och ger sig på oss istället.
Jag rekomenderar att förfina din utbildning om du redan är klar med tekniker. ex löddkurser, B2, TIG etc… Alternativt byta bransh…
Någon som vet hur det går för Skyways förresten, har de något eget underhåll?
Mm det finns lite vettigt som skrivs också! 🙂
Börja med att kontakta olika bolag Norwegian, Priority, Patria, Bam etc
SAS är nog ingen ide. Eller sök utomlands, precis som i pilot yrket
är det bara att förnedra sig, ta toa jobben o lastrummen och jobba uppåt. Det kan du “käna” på som TO uttryckte sig.
Det är tur att det finns lite vettigt folk här……;)
Utomlands är ju ett sätt att skaffa erfarenhet, du gör dig inget namn här hemma men du får eventuellt mer mekaniska jobb och mindre städande. Dassen och bajstankar är faktiskt inte så kul.
Som tjej är det nog enklare i Sverige än i många andra länder. Du kan både ha fördel och nackdel av att vara tjej vad jag vet, beror väl mkt på din egna inställning.
Kul att se att det inte bara är pilotskriverier i detta forum!
Mitt tips är att visa sitt interesse, jag jobbade med “skit” jobb i början…städade Jetsream 31 (och tömde toan) efter plugget i v-rås och hjälpte till lite på Airborne när det fanns. Detta var innan jag var klar på skolan men jag känade på detta då folk i branschen viste vem jag var och att jag gillade att jobba.
Jag vet inte om det är någon skillnad mellan killar och tjejer när det kommer till att skaffa jobb men det är ju inte så vanligt med tjejer i detta yrke, detta är synd för det blir ju en bra sammansättning på en arbetsplats om man har både killar och tjejer.
Lycka till!
Tack för svaren, men det är alltså bäst att satsa på att plugga till teknikeråret, får väl kanske bli nästa år! Fast det känns ju tråkigt ifall man inte skulle få praktik efter.. är det svårare/lättare om man är tjej?
inga andra tips på flygjobb?, när man enbart pluggat mekanikerutbildningen, ja är lite tveksam om ja vill skruva, men ja vill vara kvar inom flygbranshen det är säkert iaf..
Tack för svaren!
Tänkte på att i utlandet där man kan vara Engineer och Licensed Engineer beroende på om man har typen eller inte.
Skruven,
Du kommer vara mekaniker ända till du fått ditt första cert, tyvärr. Lite vilseledande är det mtp att man gått tekniker utbildningen.
Har man gått mekaniker kan man lika väl ta steget ut och gå tekniker också. Du får en tryggare anställning som tekniker. Som tekniker är du alltid mer “värd” än som mekaniker vid neddragningar. Så har varit på alla bolag jag jobbat på.
Lycka till
Du är som en mekaniker med teknikerutbildning, när du sedan har praktiktid och typkurs är du klar tekniker. Inom en JAR145 verkstad är det sedan upptill qualitymanager att godkänna vilka typer du skall få tillstånd att jobba på beroende på typkurse erfarenhet m.m.
Tyvärr vill inte så många anställa mekaniker eller tekniker på praktik då man inte kan utnytja dessa fullt ut, detta kommer att bli ett problem i framtiden.
Hur ser företagen här i Sverige på de 3 praktikåren innan man blir tekniker, är man mekaniker eller “blivande tekniker”?
De flesta bolag som är lite midre vill ha tekniker, så kan du plugga till tekniker så är det nog bra. När du väl är tekniker måste du ju ha din praktik typ 3 år innan du är klar.
Jag jobbar på ett bolag där jag är ensam tekniker och även om jag skulle vilja ha en hjälpmek blir detta svårt när jag inte alltid kan vara med och signera/kontrollera jobben.
Lycka till!