Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Charter får konkurrens av lågprisflyg på sikt

Tråden startades av Resebyrå charter

Vad tjänar charter bolagen på att ha egna flygbolag om de ändå frångår sin kvalitet genom att hyra in andra flygbolag? Det skulle vara intressant att få en prisjämförelse på inhyrt och eget flygplan.

Publicerad den 2010-11-21 18:16
Skriv ett svar
Antal svar: 3

svar

F/O
2010-11-22 16:58

Vinsten ligger till stor del på flexibilitet att snabbt och kostnadsfritt kunna frisätta kapacitet utan dyra och långdragna uppsägningar. Det man tappar är ofta kvalitet och varumärkesplacering.
Men Charten har stora likheter med lowcost i typen av operationer. Allt om bord kostar extra och man packar folk så tight som möjligt för att tjäna så mkt som möjligt.

Gudrun
2010-11-21 19:29

Kan en del av planeringen vara sådan att genom dessa transaktioner binder man fienden till sig samtidigt som man undviker en mängd huvudbry!

Ior (den riktiga)
2010-11-21 18:43

de har ju egna flygplan och sen hyr de ju in de som inte det egna bolaget kan fylla upp, men jag känner lite som du att det hade varit intressant att se! För hur ekonomiskt kan det egentligen vara att ha ett flygbolag med kanske tre-fyra flygplan som är stationerade på olika flygplatser?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500