Emirates till ARN?
Vad tror ni om att Emirates väljer att starta en ny linje till ARN nu när dem beställt ett rejält gäng utav B777? Skulle kunna tänka mig att den linjen hade konkurerat ut Norwegiens linje, vad tror ni?
svar
Gällande 777-300 ER, så har den maskintypen varit på Arlanda minst två gånger i samband med diversions. Så sent som i vintras var både Emirates och Japan Airlines nere på kortbesök.
Emirates skall ju byta ut sin a330 till cph mot 777, så vem vet där har man ju en ledig maskin som inte är allt för stor.
@sas hatare
Det har du nog rätt i, så länge jg kan tänka mig har jag inte heller sett den på arlanda.
Om EK någonsin kommer till ARN inom den närmaste tiden så lär det säkerligen initialt vara med A330.
Arlanda består ju nästan bara av turboprops, framför allt de två stora slagskeppen Fokker 50 och Jetstream.
Ja utan tvekan 777-300ER till arlanda vore great, vad jag vet så har aldrig någon 300ER funnits på arlanda??.