Piloter tjänar så jävla bra!
Lönetopplistor presenterade, både “vanliga” och “ovanliga” yrken.
Varsegod!
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16177777.ab
…och föga förvånande finns piloter inte med på någon av listorna…
Kanske dags att ytterligare en gång tänka igenom om det är värt att skuldsätta sig på miljonen för att utbilda sig?
svar
Bäste Juvel.
Efter 12 år på SAS; 51 115:-/mån om du flyger regionalsegmentet, 60 745:-/mån om du flyger i huvudsegmentet, dvs B737 eller större flygplan.
Tack för mig i denna tråd.
.
Kära F,
Den här tråden handlar inte om piloters egon. Det är ganska lätt att generalisera, det vet ju du, men du verkar vara en sån som önskar att du vore pilot men du hamnade nån annanstans.
WELL, CONGRATULATIONS! Piloter har en jävligt hård verklighet idag. Jag pratar om de nyexaminerade och de som saknar jobb. Deras egon är inte på topp kan jag säga.
Vem bryr sig vad piloterna tjänar! Helt ointressant!
Det hade varit skönt om piloters egon minskat lika mycket som lönerna och statusen på yrket… Då hade vi sluppit mothuggen i tråden och besparat mig min besvikelse på mig själv för att jag ens lägger mig i.
Mm ska bli intressant och se vad som händer med chartersvängen…
Mm ska bli intressant och se vad som händer med chartersvängen…
Svenska charterkaptener tjänar riktigt bra fortfarande. Vet en kapten på Tui som tjänar ca 1,2 Mille brutto per år. Inte undra på att charter är dyrt.
Efter 12 år på SAS…. 80000-100000 i månan beroende på tillägg och trakt
Bara så ni vet….
Haha jo de var ju en bra undersökning! Verkligen förtroendeingivande att referera till en undersökning av Aftonbladet! 😉
Kolla vad 10 års erfarenhet på Malmö, SAS, Norwegian, TUI, Novair, Thomas Cook osv ger för lön. Jag lovar att ingen ligger under 50 000kr/mån som styrman i snittlön.
Är man kapten efter dessa 10 år, vilket är rätt troligt, så ligger ingen under 70000/månad.
Hantverkare, tvåårig bygglinje – 33.000.
Ingångslön SAS. Drygt 28 000:-.
Bara så ni vet…
Ja det är ju i Aftonbladet man hittar sanningen… “oväntat” att en lots tjänar 37500. Vet dom ens vad en lots är för något?
Piloter är inte med för då skulle värdepappermäklarna bli gröna av avundsjuka.