Hur ser era ID-avtal ut?
Avtalen och villkoren för ID travel och vem som får resa ser annorlunda ut på alla olika bolag. För mig som nu jobbar på ett bolag utan tillgången till ID-biljetter hade det varit kul att höra skillnaderna där ute.
Hur ser det ut på SAS, Norwegian, TUI, Sunclass, Amapola, EW, etc. Vilka bolag får ni tillgång till och hur många får hänga med? Föräldrar? Vänner?
Tack och hej!
svar
Kommer ihåg R1-100 biljetten på SAS som var en årlig kvoterad “gratis” biljett fanns även R2-100, dom biljetterna gällde även på Thai och Continental så man kunde åka jorden runt på en enkel biljett för 150 kr om jag minns rätt, ARN-BKK-MNL-GUM-HNL-LAX-NYC-ARN eller i omvänd riktning. Länge sedan jag slutade på SAS så vet ej om ngt motsvarande finns kvar idag.
SK är otroligt bra, skitmånga bolag, dessutom flera bolag med business. Vi är en av enda bolagen i världen som har ett avtal med Singapore också. Dock otroligt få avtal i Kina.
Har Norwegian id?
Eller är det fortfarande bara att man kan åka inom deras nät?
Nej, det kommer vi inte tala om för dig.
De här avtalen är varje flygbolags interna regler och inget som ska diskuteras i ett publikt forum.
Mitt förra bolag så hade vi över 250 bolag på listan, det nya jobbar är det ca 50 bolag men jag har home basing så det brukar inte betyda så mycket
minns inte helt men på Nextjet var det ganska bra, många bolag o generellt fick man ta med föräldrar, barn, sambo plus kompisar! mycket bra för ett litet bolag