SAS Airbus A350 Vinterschema 25/26?
Som nämnts i tidigare trådar har SAS för närvarande fyra Airbus A350 i flottan, med ytterligare två på väg in. Enligt den information jag har ska den första leveransen ske runt november 2025 och den andra i januari 2026.
Tittar man preliminärt på vilka linjer som flygs med Airbus A350 så används de främst på Asienrutterna (Tokyo Haneda, Seoul, Bangkok) samt till San Francisco.
Sedan juni 2024 har även SK931 till Los Angeles trafikerats med A350 – varför ändra på det? Är det verkligen mer lönsamt att låta San Francisco få en A350 istället?
Jag kommer själv att veckopendla till LAX runt årsskiftet och föredrar A350 framför A330 alla dagar i veckan.
Om det inte finns andra planer bakom kulisserna, borde väl de två nya maskinerna som levereras under vinterschemat gå till destinationer som LAX, SEA eller ATL?
svar
@FrequentFlyer, jag förstår. Det låter i varje fall mycket jobbigt men det är viktigt att prioritera familjen även om det kommer att bli tufft. Sedan måste du ha en mycket generös arbetsgivare som går med på dessa kostnader eller själv har möjlighet att lösa detta. Det ger åtminstone en massa Eurobonus poäng. Tyvärr känner man inte för att använda dessa efter så mycket intensiva resor men du lär ju snabbt uppnå den högsta statusen då man inte riskerar att poängen brinner inne efter några år om man inte använder den. Hursomhelst lycka till med den jobbiga tiden och hoppas det går bra.
@Bertil1 Jag är helt enig med dig. Hade jag själv fått välja, hade jag avstått – men det är jobbet som kräver min närvaro ett par dagar i veckan, både i LA och Vegas under den perioden. Samtidigt har jag familjen hemma, och därför behöver jag resa hem emellan.
Resorna kommer ske i Business och jag håller med om att skillnaden är marginell. För mig ligger den största skillnaden i möjligheten till fullt fungerande wifi samt att komforten och ljudnivån är betydligt behagligare på A350 i mitt tycke.
Sorry @FrequentFlyer misstförstod ditt inlägg. Tordde du menade att SFO hade A350 i nuläget. Man ja, det kan vara så att den är planerad att flyga där vid skifte till vinterschemat.
Såklart en nedgradering för dem som flyger på LAX, men för SFO blir det ju bättre. Svårt att göra alla nöjda såklart.
Själv flög jag till SFO över påsk på A330 och tycker det va bra. Men såklart roligare med ett nyare flyg som A350.
Så stor skillnad är det inte på A350 och A330. Visst är A350 lite bättre men inte är det någon revolutionerande skillnad, i varje fall om man åker business vilket jag antar du kommer att göra om du skall veckopendla. Jag har dock svårt att förstå någon som vill veckopendla till LAX, det är ju fysiskt enormt jobbigt med denna omställning även om man åker business. Jag månadspendlade själv till LAX under en tid och det var något av det jobbigaste jag gjort under mitt arbetsföra liv, trots att jag åkte business. Tidsomställningen på nio timmar tar knäcken på en.
Verkar stämma att det är en A350 planerad till SFO kommande vinterschema istället för LAX. Tråkigt…
San francisco flygs inte med A350. Har kanske varit så tidigare men har varit A330 på den linjen ett bra tag nu.
Denna vinter ska ARN-MIA delvis flygas med A350, vill du skippa 330 från Kastrup kan du flyga ARN-MIA-LAX med SAS & DAL.
Korta linjer, som till USAs östkust, kan man vända på 24 timmar, dvs. en linje = ett flygplan. Linjerna som du refererar till är för långa för det. Samtidigt vore det väldigt ineffektivt att isolera dem, vända dem på 48 timmar och kräva två flygplan per linje, så man brukar kombinera olika linjer med varandra på ett och samma flygplan. Det är rimligen i sådana kombinationer som flygplansstorleken bytt mellan LAX och SFO, frivilligt eller ofrivilligt.