ACR återöppnar flygledningen på Säve
Publicerad den 26 juli 2017Kommentarer
Säve Flygplats var en suverän alternativ flygplats till Landvetter. Förutom räddning, polis, taxiflyg och flygklubbar, så var Säve ett bränslealternativ för den tyngre flygtrafiken.
I och med att Landvetter har endast En bana så tvingas alla flyg till Landvetter idag bära bränslereserv till öppen flygplats mycket längre bort, typ Ålborg i Danmark.
Sveriges andra största stad stänger ner sin enda vetttiga reserv till Landvetter. Skrämmande!
Vad har artikeln med fjärrstyrning att göra? Den handlar om en upphandling av ett kontrakt där LFV inte ens var inbjudna att delta. Ni i LFV är så inrutade i er lilla rts-bubbla att ni tror det är det enda som existerar i världen. Möt verkligheten istället, de enda kontrakt ni kommer få är de som enligt lag måste anlita er. Sluta smutsa ner alla trådar med oväsentligheter, ni är inte hela världen.
Klubbarna tog ut en avgift per start, Swedavia en annan hur blir det nu?
Vi kommer se mer av detta bolag. Jag hoppas/tror fortfarande att Swedavia kan hamna hos ACR. Varför ska statens kommersiella bolag undanhållas konkurrens? Gynnar antingen flygbolag eller passagerare. Mikael Damberg bör fråga Swedavias vd hur han vill ha det. LFV kan operera FM flygplatser, inte heller detta nödvändigt. LFV kan utveckla RTS och sälja in detta koncept till som är beredda att offra sin lokala flygtrafiktjänst.
De större flygplatserna lämpar sig bäst för RTS ex Arlanda, Landvetter och Bromma. Där är trafiken väldigt uppstyrd. Titta bara på Budapest flygplats som snart körs som RTS (ej SAAB:s teknik). Arlanda + Bromma skulle med fördel skötas från Sundsvall t.ex.
Nu när Anna Johansson och Anders Ygeman är borta från spelplan. Vem ska då motarbeta konkurrens och traditionell flygledning? Typiska S-politiker som inte tar ansvar när det gäller. Tack och hej!
Säve och alla andra svenska småflygplatser ska ha fjärrstyrd flygtrafikledning.
Verkar som någon är väldigt avundsjuk på Wille och ACR? Eller är det okunskap och ovilja till att anpassa sig till omvärlden. Själv tycker jag synd om alla “unga” flygledare och blivande kollegor som måste förhålla sig till äldre kollegor. Alla naiva kollegor som väntar på tidig pension och har väldigt bra villkor. Röstar ni på S, V och MP så lär robotarna snart ta över. ??
Johansson, Ygeman m fl döljer information. LFV likaså om RTS mm. Sverige ska vara glada över att bolag som ACR finns. Kollektivavtal är förlegat och snart historia inom alla branscher. Hoppas Willes lakejer fortsätter på detta och andra forum. Annars har vi inga flygledare i framtiden. Bara LFV/SAAB robotar som ska styra svensk flygledning.
Inget jag föredrar!!!!
Käre nån! Hur många små nättroll har ACR i fabriken?
På vilket sätt har ACR utvecklat flygtrafikledning förutom att försämra arbetsvillkor och att strunta i kollektivavtal? Ingen som kontrakterat ACR har hävdat att LFV gjort ett dåligt jobb, vilket Willes små nättroll gärna framhärdar.
Att samhällsviktiga funktioner bör behållas i statlig regi, utan inblandning av vinstintresse, är högst aktuellt i dagarna. Fråga S+MP-regeringen…
Nu är/var det ju inte LFV som beslutar om en flygplats ska ha ATC eller inte, det är ägaren.
Oj vad många som är okunniga tyckare här, lfv är en leverantör av flygtrafiktjänst. Dvs betalar någon för tjänsten levererar lfv, flygplatsägaren på säve ville alltså inte ha någon flygtrafiktjänst. Det var därför lfv “packade ihop” för att ingen jobbar gratis. Ang acr har jag inte mycket att säga. Har inte den insynen i bolaget och ägnar mig inte åt blint tyckande som många andra.
Ja tänker LFV överhuvudtaget? All energi går på att utveckla en tjänst som inte fyller någon funktion och bara leder till fler och ökade risker. LFV är ett slukhål för flygbolagens pengar o inget annat, låt någon annan ta över.
LFV gör precis som alla andra statliga bolag. Dvs gör om och ändrar allt till det sämre. Titta bara på elbolag, posten, vattenfall med flera. Allt går åt skogen. Tur att ACR finns som ett alternativ inom flyget. Undrar bara hur länge dom orkar hålla på i ständig motvind och en massa tjuvnyp från flera håll. Nä gamla moder Svea håller på att totalt utraderas.
Äntligen ett bolag som tar ansvar när andra brister i sitt uppdrag. 112-trafiken måste ALLTID kunna flyga säkert, både ut och in till flygplatsen. Samhällsviktiga funktioner. Hur tänkte LFV när de packade ihop sin utrustning?
Ypperligt tillfälle att sätta lite press på ACR’s ledning att få på plats ett kollektivavtal!
…kommentarer överflödiga
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten