Airbus lanserar A330 för kortdistans

Publicerad den 1 september 2013
Kommentarer
Airbus A330 är en flygplanstillverkarens mest populära långdistansmaskiner. Nu presenteras planerna på en ”regionalversion” med en kabin och upp till 436 stolar.

Nyligen levererade Airbus nummer 1 000 av långdistansmaskinen A330 till Cathay Pacific. Och flygbolagen fortsätter att köpa in den arbetshäst som i uppgraderade versioner har många likheter med den kommande Airbus A350WXB. SAS beställde i somras fyra A330-300 och bland andra Sichuan Airlines, Czech Airlines Iberia och Cebu Pacific Airways har beställt samma version medan Fiji Airways, Libyan Airlines and Air Namibia fått nya A330-200 levererade.
                     
En ”regionalversion” av A330 siktar i första hand in sig på marknaderna i Asien och de passagerartäta linjerna där. Med enbart economy ombord ryms det upp till 436 stolar. Airbus måste dock justera start- och landningsvikterna och förstärka hjulställen när flygplanet ska genomföra fler och kortare flygningar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten