Airbus lovar grönare flygplan innan 2020

Publicerad den 3 juni 2008
Kommentarer
Flygplanstillverkarna kommer att ta ett stort steg framåt i utvecklingen av mer bränsleeffektiva flygplan säger Airbus chef Tom Enders, som också berättar att de gröna planen kommer att flyga redan i slutet av nästa årtionde.

Det skriver brittiska The Guardian i dag. Tom Enders talade på branschorganisationen IATAs årsmöte i Istanbul.

Nya flygplan som modell A380 och Boeings 787 Dreamliner släpper ut 20 procent mindre koldioxid per flygning än tidigare modeller förra årtiondet. Men höjda bränslepriser gör att flygbolagen kräver plan som bränner ännu mindre bränsle. För att möta kraven krävs avancerad teknik, bland annat förbättrade motorer.

Airbus räknar med att 28 534 gods- och passagerarplan kommer att brukas 2026, mer än dubbelt så många som i dag. Även Boeing förutspår en liknande ökning i lufttransporter, skriver The Guardian.

Scott Carson, Boeings chef, sa att den nuvarande svackan i flygmarknaden kommer att märkas kortsiktigt i beställningarna av nya flygplan, men eftersom produktionslinjerna är överbokade flera år framåt blir det snarare ett andrum för flygplanstillverkaren.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten