Almedalen och Flygets Dag 7 juli

Publicerad den 5 juli 2010
Kommentarer
Antalet seminarier under Almedalsveckan slår nytt rekord i år igen. Flyget finns förstås med och firar sitt 100 års jubileum av flyg i Sverige med en egen heldag den 7 juli i Wisby Hotel Trädgård – Flygets Dag. Politikerna kommer att ställas mot väggen, eftersom det är valår.

Frågorna kommer att handla om:

  • Är  flyget en samhällsnytta eller slagpåse i valrörelsen?
  • Vill de Rödgröna avveckla flyget och Alliansen lämna rymden?
  • Vad finansierar välfärden 2030 och finns forskning och utveckling kring flyg med i framtidens ekonomi ? 

Flyget blickar framåt, men tipset är att blicka uppåt mot himlen kl 09.00 om nåt spännande skulle visa sig. Det blir även blickar bakåt genom 100 års utställningen som finns på plats.

Dagen innan, tisdag den 6 juli, är flyget med i ett samverkansprogram på förmiddan i Hotel Wisby Spegelsalen under namnet ”TransportNäringen i Samverkan”.

Diskussionerna, tillsammans med industrin och politiker, kommer att röra sig om förutsättningarna för utvecklingen av miljöfordon och miljöfarkoster, dvs flygplan. Därefter presenterar sig det nya ”Transportpartiet”, som vill visa politikerna vägen till en hållbar tillväxt. Bakom Transportpartiet står även Flyget tillsammans med övriga transportslag.

Läs inbjudan och programmet för den 7 juli.

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten