Direkt Stockholm – Legoland
Det är British Airways danska franchisepartner Sun Air of Scandinavia som lanserar en ny linje mellan Stockholm Bromma och Billund på Jylland. Rutten öppnar också möjligheter för affärsresenärer som vill resa mellan Jylland och Stockholm.
– Vi är glada över att nu kunna erbjuda ytterligare en flygrutt för affärsresenärer och turister som enkelt och snabbt vill ta sig till Jylland, Fyn eller norra Tyskland, säger Sun Airs ägare och vd Niels Sundberg.
Den 21 september sker den första flygningen. Linjen ska trafikeras med elva avgångar i veckan. Vardagar flyger bolaget två turer, en på förmiddagen och en på eftermiddagen. Söndagar blir det en dubbeltur.
Flygtiden blir en timme och 20 minuter.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

