Easyjet valde bort Kastrup
Publicerad den 7 oktober 2013I vår stationerar EasyJet tre Airbus A319 i Hamburg och öppnar därmed flygbolagets 23 bas i Europa. Att det blev Hamburg är ett streck i räkningen för Kastrup som länge var med i dragkampen om den nya basen. I dagsläget har EasyJet 12 linjer från Kastrup och är i princip ensamma i lågpristerminalen CPH GO.
Totalt flyger närmare 1,5 miljoner passagerare flyga med EasyJet från Köpenhamn som också räknar in delar av södra Sverige i sitt upptagningsområde. Det är närmare tre gånger så många som väljer EasyJet från Hamburg. Flygbolaget räknar dock med en kraftig tillväxt i både linjer och passagerare från den nya basen.
Kommentarer
Jag är varken arg eller oförmögen att förstå ett skämt. Däremot förstår jag inte varför man konstant ska kasta skit, och personlig skit, i var och var annat inlägg som görs på Flygtorget. Man verkar inte intresserad av relevanta kommentarer, dem som alltså verkligen berör ämnet. Det är tröttsamt i längden att läsa, och i detta fallet var jag personligen inte otrevlig, men fick ändå hätska och aggressiva personangrepp. Ni är anmälda av mig till websidan, och jag undanber mig vidare kommentarer.
Bra.
Självklart vet jag vad Kastrup är för något!!! Don’t spin around so much, ballerina. Då kanske du förstår ett skämt.
Men ballerina. Va arg du är! Koh Penagen heter den thailändska systerön till Amager.
Men det är väl kul för hamburgarna att rulla lite Easy Jet.
Kastrup är en internationell flygplats i utkanten av Danmarks huvudstad Köpenhamn. Om du inte känner till, eller inte är intresserad av flygbranschen, vet jag inte varför du lägger din tid på en sådan websida.
Vad är Kastaupp för något?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten