EU-parlamentet för lägre passagerar-ersättning!
EU-parlamentet har nu röstat på gemensamma regler för ersättning och krav på service till flygpassagerare. Det handlar om de som drabbas av överbokning, inställda flygningar eller svåra förseningar. Charter/paketresenärer har redan ett skydd i existerande lag och parlamentet anser därför inte att den nya lagen skall gälla dem utan endast ”seat only-passagerare”, uttalade Parlamentet. Medlemmarna kom överens om att nekad ombordstigning skall kompenseras med 200€ /1800SEK) för flygningar under 100 mil som t ex inrikes och i Skandinavien. 400€ (3600SEK) skall utgå för flygningar mellan 100 och 350 mil och 600€ (5400SEK) för längre flygningar.
Dessa nivåer är klart lägre än vad EU-kommissionen föreslagit parlamentet. Då handlade det om 750€ (6.900 SEK) inom EU och Skandinavien samt 1500€ för längre flygningar. Kommissionen vill dock försöka få ministerrådet att köra över parlamentet vid ett möte i december och införa de högre ersättningarna.
Parlamentet röstade även för att passagerare på försenade flygningar skall ha rätt till förfriskningar, mat eller hotell. Flygbolagen skall dessutom avkrävas att redovisa svarta listor på hur mycket försenat bagage, förseningade flygningar och överbokningar man har.
Undantag för ersättningskrav finns dock vilket kan komma att ställa till det i relationerna mellan flygbolag, flygplatser och passagerare. Ingen kompensation skall behöva betalas ut om trafikstörningen beror på så kallad Force Majeure som i korthet kan definieras som strejker, dåligt väder och securityproblem. Vad händer när en flygplats har fel på securityutrustningen som drabbar en avgåg och många passagerare?
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


