GDS bolagen, distributionens faxmaskiner! ..eller?

Publicerad den 9 mars 2006
Kommentarer

2005 skulle ha blivit revolutionens år för de nya distributionstjänsterna inom reseindustrin. Samtidigt spåddes de fyra ledande GDS, globala distributionssystemen, Galileo, Amadeus, Sabre och Worldspan, en hädangång i dinosauriernas fotspår.

Men de tilltänkta offren har inte lust att försvinna, allt enligt devisen att nöden är uppfinningarnas moder.

Att alternativa lösningar var nödvändiga för GDS bolagen, står klart för var och en när distributionskostnaden uppgår till 2,5 % av nätverksbolagens reseintäkter, i American Airlines fall, 500 miljoner USD per år.

Bränslenotan är högre, men distributionskostnaden är direkt påverkbar och står därför högt på åtgärdslistan för alla flygbolag. Dessutom ökar självbokningsgraden på Internet mycket snabbt, samtidigt som alternativa bokningsmetoder dyker upp, de så kallade Global New Entrant Systems, GNEs.

Nya billigare och mer flexibla prismodeller har, “under galgen”, ersatt de tidigare dyra och fyrkantiga “take it or leave it- paketen” från monopoldagarna, med resultat att inte bara  traditionella kunder stannat kvar, utan också mer förvånande att den nya tidens bolag har anslutit sig.
NorthWest
Ett av de mest GDS-kritiska bolagen, Northwest Airlines, vände tillbaka och slöt ett femårsavtal med Sabre. Det var det första “återvändaravtalet” med något amerikanskt nätverksbolag efter avregleringen i USA. Inga detaljer har avslöjats om innehållet.

Ett traditionellt avtal med något GDS bolag kunde innebära en kostnad på upp till 12 USD per segment, dvs sträcka och person. Som exempel blir det för en familj på fyra personer som byter en gång på vägen, tur & retur, 192 USD, ca 1.500 SEK. De nya GNE – bolagen pressade priset till 2-3 USD per segment och de senaste GDS avtalen hamnar runt 5 USD per segment.

I Europa har SAS varit föregångare i att pressa GDS-bolagen in i ny avtalsstruktur. SAS kan inte i lika hög grad som många andra nätverksbolag, svälja högre distributionskostnader på längre sträckor. SAS är extremt konkurrensutsatt av de nya lågprisbolagen genom sin mycket höga andel lokal europatrafik och ställde ultimatum till GDS bolagen, “sänk rejält eller vi försvinner”.

Enligt Robin Kamark, senior VP, commercial, hade kostnaden per biljett stigit från 1-2 % per biljett, till 5-6 % Scandinavian Airlines, SASjämfört med för några år sedan. SAS var helt enkelt tvungna att göra något drastiskt.

Efter sega förhandlingar böjde sig GDS-bolagen ett efter ett för SAS krav, mycket beroende på SAS’ starka position genom sina stora volymer. Först ut var det viktigaste bolaget Amadeus som gav SAS “avsevärda sänkningar” enligt Kamark mot att SAS förband sig att leverera hela sitt inventory för GDS försäljning.

Amadeus har ingått liknande “pilotavtal” med BA och KLM, men nu är det stopp på ett tag, säger David Jones, VP commercial på Amadeus, och låter som det helst aldrig skall komma några ytterligare liknande avtal. Detta faktum pekar på Kamark gjort ett riktigt bra jobb.

Hellre vill Amadeus puffa fram sin egen modell där de tjänar bättre pengar som kallas “Value Pricing Model”.Amadeus Sistnämnda metod bygger i korthet på att deltagande flygbolag betalar mer i ökande skala beroende på avståndet till sin egen hemmamarknad. Amadeus tanke är att betalningsviljan ökar på främmande marknader.

I veckan har Robin Kamark offentliggjort att SAS nu också ingått avtal med global närvaro i Worldspan. SAS’ motprestation till lägre avgifter, är liksom i de andra nya avtalen att förbinda sig att lämna ut hela sitt inventory och att inte “tjuvhålla” på de lägsta priserna för egen räkning.

Man kan egentligen sammanfatta läget med att Internet har ändrat maktbalansen till flygbolagens fördel. Andelen direktbokningar via flygbolagens egna nätbaserade system ökar nu snabbt världen över hos nätverksbolagen och American Airlines överväger nu det hittills otänkbara, att inte finnas i alla fyra GDS systemen.

Både AA och Delta ser idag 25 % av sina intäkter komma från direktbokningar och takten ökar. Continental 757, H NormanNätverksbolagen erkänner utan omsvep att de har lågprisbolagen att tacka för detta. “De har lärt konsumenterna hur enkelt och tryggt det är att boka på Internet” säger John Slater, chef för distributionen på Continental Airways.


Bilden: Continental B757, foto H Norman

Som motdrag mot att plötsligt bli övergivna av ett eller flera flygbolag, har Sabre och Amadeus i veckan slutit ett oväntat avtal. De bittra konkurrenterna har ingått en pakt med innebörd att om någon av dem förlorar ett flygbolag, så garanteras deras återförsäljare full tillgång till flygbolagets inventory genom det andra GDS bolaget. Nervositeten är påtaglig med andra ord. En annan sorts riskfördelning är att äga online resebyråer. T ex äger Amadeus Opodo, medan Sabre äger Travelocity och lastminute.com

Den internationella organisationen för kommunikationslösningar för flyg, SITA, säger att 256 miljoner resenärerSITA bokar direkt via Internet för resor med världens 20 största flygbolag och härigenom sparas 900 miljoner USD i GDS avgifter enbart för dessa 20. De förlorade pengarna kommer aldrig mer tillbaka till GDS bolagen. Huvudbekymret för GDS bolagen är att oavsett vilken väg framåt flygbolagen kommer att ta, så syns GDS bolagen längst bort i solnedgången på dem alla.


Anders Lidman, litenANDERS LIDMAN

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten