Inga nya framsteg i pilotstrejken

Publicerad den 2016-06-13 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Sjutton timmars förhandlingar gav inga resultat och strejken fortsätter. Båda parter säger sig vilja komma till en snabb lösning på konflikten. Just nu pågår dock inga förhandlingar.

Nya förhandlingar mellan SAS och SPF kom igång relativt snabbt på söndagen. De gav dock inga konkreta resultat utan pilotstrejken fortsätter också under måndagen. Det påverkar cirka 230 flygningar.

Nu på måndag morgon har förhandlingarna enligt uppgift ännu inte återupptagits. Ingen av parterna vill heller ge några kommentarer utöver de pressmeddelande som gått ut.

– SPF och SAS är ännu inte eniga. SPF hoppas på en lösning. I övrigt kan vi inte kommentera mer, skriver SPF i ett sms till Flygtorget.

I media har tonläget varit relativt högt där SPF och SAS lämnat olika uppgifter om pilotlöner och arbetsvillkor. Den grundläggande skiljelinjen i förhandlingarna fortsätter att vara piloternas vilja att lönemässigt komma ikapp efter att som de själva ser det stått tillbaka under flera år. SAS å sin sida hävdar att de krav som nu finns innebär en kostnadsökning på 100 miljoner per år.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Galex
2016-06-15 01:36

Om det nu är så hemskt att jobba på SAS jämfört med andra varför byter ni då inte arbetsgivare?

Saida
2016-06-14 23:00

Görs ingen gemensam överenskommelse i Europa med att likforma kostnadsläget för piloter o kabin så kommer vi svenska piloter erbjudas jobb via företag baserat i Baltikum. Då blir det ingen skatt alls till Sverige. Solresors flygbolag Primera har redan anställt sina Svenska piloter där. Fler kommer….

Pilot
2016-06-14 16:10

Tittar du runt om i Europa så finner du ganska lika löner på andra bolag om inte bättre om du flyger en B737.
De som flyger regionalflyg ligger lägre. Karriärsutveckligen tidigare var att man började inom taxi och regional flyget för att sedan hoppa över till jetmaskiner. Samma lönediffersiering finner du i övriga Europa och USA. Inte lätt att komma med kritik om man inte har all fakta på bordet.

Kalle Spakare
2016-06-14 15:43

Att en redan överbetald grupp sak bidra mindre till samhället är direkt osmakligt. Ett annat alternativt är att du fäller ned stället och landar med en normal för utbildning och ansvar lön.

Interessert
2016-06-13 17:57

I Sverige betaler 31,4% av lønnen i sosiale avgifter og pilotene betaler 50% av lønnen i skatt. Da blir kostnadene høyere for en skandinavisk pilot.

Hva med: Reduser de sosiale avgiftene til piloter og senk deres skatt til 10% slik man har gjort med fiskere. Da kan SAS kutte piloters lønn drastisk samtidig som piloter beholde kjøpekraft, pilotene kan være konkurransekraftige mot utlandet og vi beholder SAS. Alternativet er at det snart ikke finnes skandinaviske ansatte i luftfarten.

Tobbe
2016-06-13 17:36

Någon som glömt att hela Norwegian strejkade 6 dagar förr året, samma tidpunkt.

E
2016-06-13 13:52

Norwegian har väl knappt kapacitet att täcka sin egen trafik? Hur ska dom gå in med kort varsel och täcka SAS trafik?

Alex
2016-06-13 13:50

Hur kan de inte förhandla dygnet runt ? Sjukt pinsamt mot alla resenärer att inte ens kontinuerligt bedriva förhandlingar.

UBBE
2016-06-13 12:57

Ge inte upp för piloternas krav. Ta striden å stå på er. Gör ni inte det så kommer det å ta slut för bolaget, när vinden vänder mot dystrare tider.

no
2016-06-13 12:15

Nu kanske det börjar bli dax för en uppgörelse i denna konflkt med tanke på att man vet väl inte hur länge detta bolag håller om man ser till den dåliga service de ger passagerare så är det nog många som kommer gå över till Norwegian efter detta och jag kan faktiskt förstå dem. Norwegian borde dock dra vinning av detta och flyga destinationer som SAS inte flyger nu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten