Korean Air köper CSA
Statliga CSA har gått kräftgång en längre tid och försökt vände den dåliga ekonomin genom att göra sig av med stora delar av linjenätet. Regeringen har också tydligt markerat att man vill slippa ägarskapet och satte ut flygbolaget till försäljning. Enligt ryktet var Qatar intresserade men utan att det kom till ett regelrätt bud.
Men nu verkar försäljningen ha kommit ett steg vidare i och med att Korean Air köper 44 procent av det tjeckiska flygbolaget, ett av Europas äldsta.
Med köpet räknar Korean Air att öka närvaron i mellersta och östra Europa och därmed fortsätta att växa på trafiken till och från Asien. Som svar på köpet ska CSA återuppta långlinjeverksamheten som lades ner förra året genom att starta en linje från Prag till Seoul.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

