Malmö Aviation samarbetar med Sverigeflyg
Publicerad den 4 december 2009De två flygbolagen trafikerar tillsammans tio olika inrikesdestinationer från Bromma och kan nu erbjuda Sveriges inrikesresenärer mycket tidseffektiva resor inom landet.
– Självklart hoppas vi att det samarbete med Sverigeflyg vi nu lanserar ska göra att ännu fler resenärer upptäcker de många fördelarna med att använda Bromma flygplats som knutpunkt, säger Bengt Roswall, VD i Malmö Aviation.
– Tillsammans kan vi erbjuda ett linjenät som täcker största delen av de destinationer inrikesresenärerna efterfrågar. Vidare vet vi att såväl Malmö Aviation som Sverigeflyg har en mycket stark förankring bland kunderna, inte minst genom de mätningar Svenskt Kvalitetsindex genomför.
– Resenären kan utnyttja en transferdörr och på så vis ta sig direkt till gaten där nästa flyg avgår, utan att passera säkerhetskontrollen. Vi kommer att klara av att vidarebefordra våra kunder med endast 20 minuters mellanrum mellan ankommande och avgående flyg, fortsätter Bengt Roswall.
Malmö Aviation trafikerar Göteborg, Malmö och Umeå medan Sverigeflyg trafikerar Ängelholm, Växjö, Ronneby, Visby, Kalmar, Sundsvall och Östersund.
– Det blir många nya linjer för båda bolagen när samarbetet är fullt utvecklat, avslutar Bengt Roswall.
Malmö Aviation, Sverigeflyg och Stockholm Bromma flygplats har alla ett mycket aktivt miljöarbete. Malmö Aviation är som enda reguljärflygbolag miljöcertifierat enligt ISO 14001.
Kommentarer
Mavia är nog desperata. Verkar inte gå så bra då dom sparkar ett gäng piloter OCH värdinnor.
Försäljning kanske?
Sverigeflyg har inte speciellt gamla flygplat, ca 15-20år på de olika SAABerna samt knappt 1år på deras två ATR-72-500. Malmö Aviations plan är ju alla runt 10-15år de också-…
Visserligen har de BMA gemensamt men finns det några andra likheter? Mavia är ett extremt kundfokuserat kvalitetsflygbolag. Sverigeflyg är, ja vad skall man säga? Ett flygbolag. Ett slags Ryanair fast med 25 år gamla propellerplan. Kvalitet kommer inte direkt fram som första ord. Inställda plan och ingen ersättning eller kompensation kommer i tankarna. Varför väljer Mavia att samarbeta med ett sådant bolag? Är de desperata?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten