Mer codeshare med Nextjet och KLM
Flygplatserna i Arvidsjaur, Jönköping, Karlstad, Kramfors-Sollefteå, Lycksele, Vilhelmina och Örnsköldsvik har alla trafik till Arlanda. I och med att Nextjet nu ökat samarbetet med Air France/KLM, som båda flyger på Stockholm så ökar möjligheterna för resenärerna från de regionala flygplatserna som är på väg utomlands.
– Med vårt nya codeshare-samarbete kan vi erbjuda än fler möjligheter för våra svenska resenärer att resa direkt från sina lokala flygplatser till hela KLM:s linjenät, säger Paul Terstegge, General Manager North Europe, Air France & KLM.
Samma sak gäller för resenärer från Luleå och Sundsvall på den nya linjen till Göteborg och fär de finska passagerarna från Mariehamn och Karleby. På sikt räknar Nextjet med att utöka code-sharesamarbetet så att det täcker hela det egna linjenätet.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

