Militär flygövning i Norrland 26 sept – 5 okt
Stor militär övning i Norrland 2007-09-26 -- 2007-10-05
NOAM 07 (Nordic Air Meet)
Övningen kommer att störa all annan flygfart än militär sådan från Östersund och uppåt i hela landet under en vecka.
I den gångna helgen (15-16 september) blev SFR/jag informerad av ett medlemsföretag om denna övning.
Efter att ha kontaktat Luftfartsstyrelsen (LS) fick SFR information om aktiviteten. Denna information är vidareutsänd till medlemmarna.
Den bristande informationen från myndigheten är allvarlig då det kommer att störa den civila trafiken, omfattningen dock oklar.
SFR håller ett styrelsemöte den 25 september och vi uppmanar medlemmarna att rapportera till oss omfattningen av de störningar ni kommer att få.
SFR kommer att kalla LS till ett särskilt möte i frågan för att undvika liknande störningar i framtiden.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


