Featured article image

Norwegian ställer MAX och drar ner i Sverige

Publicerad den 19 oktober 2020
Kommentarer
Nio linjer i Danmark, tretton i Sverige. Och i Norge drar Wizz Air igång ett priskrig på inrikestrafiken. Just nu är det tufft för Norwegian som inte tänker använda MAX även om flygförbudet hävs.
Den fortsatt osäkra återhämtningen inom flygbranschen fortsätter att plåga flygbolagen. Det påverkar i första handplaneringen av vilka linjer som ska flygas och vilken kapacitet som ska användas, beslut som kan behöva ändras från dag till dag. Den nyligen redovisade statistiken från september visar att sammantaget 319 370 passagerare flög med Norwegian som därmed fortsatt ligger kvar på 90 procent ner jämfört med samma månad förra året.
– I september var det ett flertal länder som ändrade från gult till rött. Vi märker att efterfrågan påverkas omedelbart när myndigheterna inför nya och striktare reserestriktioner. Vi anpassar linjenätet löpande utifrån situationen men myndigheternas konstanta ändringar av reserestriktioner gör det väldigt krävande att planera, både för oss och för kunderna. På lite längre sikt märker vi också att den här krisen är långt ifrån över, säger Norwegians koncernchef Jacob Schram.
I den kommande vintertidtabellen har Norwegian därför gjort en tydlig anpassning till det oklara läget. Från Köpenhamn blir det bara nio linjer medan Stockholm har tretton linjer. Detta trots att Norwegian bitvis gått bättre på Kastrup än Arlanda. 
Från Stockholm ska följande destinationer trafikeras:
Luleå
Umeå
Alicante
Barcelona
Faro
Krakow
Köpenhamn
Las Palmas
London Gatwick
Malaga
Nice
Oslo
Palma
Det ska jämföras med de 90 linjer som i vanliga fall trafikeras från Arlanda. I Sverige är hela verksamheten också koncentrerad till Stockholm, Göteborg och Malmö har ingen trafik inplanerad. 
Av allt att döma kommer Norwegian inte heller att sätta det dryga dussinet Boeing 737 MAX som i nuläget står parkerade – även om flygförbudet hävs. Det finns uppgifter som pekar på att flygförbudet kan vara hävt i slutet av året men Norwegian vill inte dra på sig de kostnader det innebär att göra flygplan och besättningar klara att flyga maskinen. Istället är det uteslutande 737-800 som är i trafik. Det relativt stora flygplanet, 189 stolar i Norwegians standardkonfiguration, kräver en extra noga planering av flygprogrammet i förhållande till efterfrågan på olika marknader.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Malin
2020-10-22 18:23

Ska norweigen inte flyga till malaga från göteborg?

irak hassan f förare
2020-10-22 11:05

för mkt hych hysch .varför skriver man alldrig om t.e.x bolages total ekonomi. och vad planen kostar. vad service görs med planen när de står.
rost i mtr är inte bra hälsa. i baghdad är varmt där behövs däcksskydd för solen. vita däcksidor behövs men flygoljan 90öre liter.

irak hassan f förare
2020-10-22 10:03

för mkt hych hysch .varför skriver man alldrig om t.e.x bolages total ekonomi. och vad planen kostar. vad service görs med planen när de står.
rost i mtr är inte bra hälsa. i baghdad är varmt där behövs däcksskydd för solen. vita däcksidor behövs men flygoljan 90öre liter.

ABC@Bertil
2020-10-21 19:28

Bertil hur många av oss passagerare tror du på allvar sätter sig själv, sina anhöriga eller sin personal ombord på en B737MAX?
Personligen tvekar jag inte en sekund att stoppa uttaxningen och kräva att få gå av efter det jag gått bakom vingen och kikat ut på motorernas ”fransar”. Aldrig jag reser med den skräckmaskinen.

Kil
2020-10-20 06:48

De borde sättas i konkurs, är skyldiga stora summor till svenska staten. Förbjud dom att verka i Sverige till se betalar tillbaka lönegarantin som svenska skattebetalare fick stå för.

Jultrafik
2020-10-19 22:02

Hur blir det med ex Malaga från Göteborg? Just nu inställd första veckan i dec – någon som vet något om
planerna runt jul/nyår?

sv Bertil
2020-10-19 18:15

SAS neo’s har en betydligt högre kapitalkostnad, än DY’s B737-800. Skulle de mot förmodan återinsätta Max’en, så är det SAS som får den svåra konkurrensen. Lägre fuel burn samt lägre kapitalkostnad.

FO
2020-10-19 18:02

Kanske en ide att ta MAX i drift igen till våren och starta upp vissa långlinjer med den istället för dreamliner.

sv @ABC
2020-10-19 18:01

är det du fablar om, svammel putte? Det var bemanningsbolagen som konkade, inte Norwegian Air Sweden.

https://www.allabolag.se/5164053992/verksamhet

Bertil
2020-10-19 14:38

Måste bli svårt långsiktigt att konkurrera med SAS som nästan helt kör med NEO nu.
Bränslekostnaden är inte allt men vi pratar om ungefär 3 tons skillnad i förbrukning på att flyga till Palma och tillbaka från Stockholm.
Även en sträcka som Luleå handlar det om hundratals kilon.

Göran
2020-10-19 12:45

Oavsett Gullans visstidsanställningar på div bolag, tycker jag att detta och enligt mig skitbolag borde få näringsförbud i Sverige.

@ABC
2020-10-19 12:12

är det du fablar om, svenska delen av Norwegian flying circus har ju konkat för länge sedan.

ABC
2020-10-19 10:08

Antal linjer och antal avgångar är svåra att jämföra. Undrar när de dumpar Norwegian Air Sweden och alla flygplan de inte vill ha?

Adam
2020-10-19 09:54

Vilka gör du reklam för Gullan?

Flygare
2020-10-19 09:46

innan flygtrafiken är tillbaka. Därför ingen anledning för Norwegian att finnas till, behovet finns inte där. konka det där misskötta eländet och se till att hjälpa Braathens nya bolag i stället.

Gullan Purser&ServiceExpert
2020-10-19 07:56

Vi bibehåller våra destinationer och öppnar sakta upp trafik och förbättrar tidtabeller allteftersom efterfrågan ökar, här kommer vi att ta fina marknadsandelar. och vår fina service på flygplatserna och ombord öppnar också sakta upp.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten