Osterman Helikopter har nya ägare.
Publicerad den 3 november 2009
Köpet av Osterman helikopter i Göteborg AB är en del av strategin för Nordenfjeldske (NFL) att bli en större aktör på den Nordiska marknaden. NFL ser konkreta och värdefulla sätt som de här företagen kan hjälpa varandra med.
Osterman Helikopter är Sveriges största helikopterföretag och omsatte förra året ca.110 miljoner kronor. De etablerade sin verksamhet 1943 och är världens äldsta helikopterföretag.
Fokus ligger nu på att förstärka företagets position som den största leverantören av transporttjänster med helikopter i Skandinavien. Idag arbetar man till stor del med inspektion och utbyggnad av kraftledningar, transporter till oljeföretag mm.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten