Featured article image

Regeringen stärker flygets roll

Publicerad den 2025-12-19 12:35av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-12-19 13:22
Kommentarer
Nu kommer flera besked från regeringen som tydligt påverkar flygets framtida roll. Besluten spänner från drönarsäkerhet och fler beredskapsflygplatser till hur staten själv ska resa i tjänsten – och de tas emot med optimism av flygbranschen.

Det handlar inte om en enskild reform, utan om en samlad signal: flyget är återigen en del av lösningen, inte ett problem som ska undvikas.

Drönare: hot och möjlighet – samtidigt

Ett av de mest uppmärksammade besluten är att Transportstyrelsen får i uppdrag att redovisa hur arbetet med drönarsäkerhet bedrivs, och hur samverkan sker med bland annat Polismyndigheten och Försvarsmakten.

– Det är ett viktigt beslut då drönare styrda av antagonister idag utgör ett allvarligt hot mot luftfarten, skriver Peter Larsson från Svenska regionala flygplatser i ett nyhetsbrev.

Bakgrunden är tydlig. Drönare används i dag både kommersiellt och samhällsnyttigt – men utgör också ett växande hot mot flygplatser och bemannad luftfart när de används av obehöriga eller antagonistiska aktörer.

Här står luftfarten inför en balansakt att skydda flygplatser och flygtrafik, utan att bromsa teknikutveckling som samtidigt öppnar nya möjligheter för transporter, övervakning och samhällsservice.

Beredskapsflygplatserna förlängs – och kan bli fler

Ett annat tungt beslut är uppdraget till Trafikverket att förhandla om fortsatt drift av landets 27 beredskapsflygplatser under 2026. Dessa flygplatser ska även fortsättningsvis kunna ta emot samhällsnyttigt flyg dygnet runt, året om.

I praktiken handlar det om ambulansflyg, organtransporter, polisflyg – men också om Försvarsmaktens ökade behov av tillgänglig infrastruktur i ett alltmer osäkert omvärldsläge.

Särskilt intressant är att regeringen dessutom vill utreda Norrköping och Sälen som möjliga nya beredskapsflygplatser. Två flygplatser som redan i dag spelar viktiga regionala roller och som är strategiskt placerade.

För regionalflyget är detta ett besked med tyngd: beredskap är inte ett sidospår, utan en kärnuppgift.

Färdmedelsneutrala tjänsteresor

Kanske mest politiskt laddat är beslutet att 60 statliga myndigheter ska redovisa hur de säkerställer färdmedelsneutrala tjänsteresor. Det vill säga: att valet av transportmedel ska styras av behov och effektivitet – inte av förutfattade policys.

I dag missgynnas flygresor ofta per automatik i statliga resepolicys, ibland så långt att flyg i praktiken förbjuds. I vissa fall har det till och med förekommit ekonomiska incitament för att välja tåg framför flyg – något som kritiserats som både ineffektivt och orättvist.

– Idag ser vi hur flygresor missgynnas jämfört med resor med andra transportslag, menar Peter Larsson.

Regeringen pekar nu på att tjänsteresor måste väga in arbetsmiljö, familjeliv, effektivitet och klimat, inte bara symbolik.

Hållbart flygbränsle – en möjlighet som inte utnyttjas fullt ut

I sammanhanget lyfter regeringen även EU:s krav på inblandning av hållbara flygbränslen. Många flygbolag erbjuder redan i dag möjligheten att köpa till SAF, och flera kommuner och regioner har upphandlat hållbart flygbränsle för sina tjänsteresor.

Trots det används möjligheten i begränsad omfattning.

Att myndigheterna nu ska återrapportera hur de arbetar med färdmedelsneutralitet kan därför få en konkret effekt: fler faktiska köp av hållbart flygbränsle – och därmed reducerade utsläpp utan att flygets tillgänglighet offras.

Små beslut – men ett tydligt trendbrott

Inget av besluten förändrar flygmarknaden över en natt. Men sammantaget markerar de ett skifte i tonläge. Flyget behandlas inte längre enbart som ett klimatproblem, utan som en kritisk del av Sveriges beredskap, tillgänglighet och konkurrenskraft.

För flygplatser, flygbolag och regionala aktörer är signalen tydlig: flyget är tillbaka på den politiska kartan där funktion sätts före vision.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Besviken debattör
2025-12-22 09:23

@Jonas. Öppna gränser har alltid gynnat flygets utveckling. Det vi ser i USA med nya inreserestriktioner och det som är på gång i Sverige är tyvärr mycket negativt för flygbolagen och alla företag som är relaterade till flyget. Men visst kan man som du låtsas som om det inte betyder något.

DS
2025-12-22 08:43

Konstigt att Arvidsjaurs flygplats fortfarande inte blivit en beredskapsflygplats. Den ligger bra till och har ILS i båda riktningar med en lång bana. Mycket lämplig för både civil och militär trafik.

Jonas
2025-12-21 21:08

”blivit svårt och nästan omöjligt för vänner och bekanta från icke-EU/EES att hälsa på”

Vad är det för trams? Och vad har det med saken att göra? Tror knappast att det här har någon påverkan på flygets utveckling. Men nice try att dra in migrationen i den här debatten. Också.

Tim
2025-12-21 13:39

Denna regeringen liksom alla tidigare har ignorerat flyget och motarbetat turism. Se på mängden direktflyg som Tromsö och Bodö har, eller alla julfly till finska Lappland

thomas
2025-12-21 10:46

Frågan vem tog bort utgående pass kontroll för många år sen?
den skulle avslöjat många som hävdar flykt skäl.

Morten
2025-12-20 15:07

Är vi 100% på nytt styre? Tycker svenskarna verkligen så illa om sig själva att de vill straffa sig själva med en rödgrön röra igen?

Anton
2025-12-20 12:09

Till Besviken debattör
Det låter ju tråkigt med dina vänner.
Mina från Thailand och Israel har inte haft några problem att hälsa på.

thomas
2025-12-20 11:06

Fortfarande fina ord men hur spelar detta ut i praktiken över hela landet och över tid. Jaha nu ska Nrk bli beredskaps flygplats
Det blir ett stort lyft för hela Sverige!

Nån måste ta ett helhetsgrepp på främst inrikesflyget som den statliga upphandlingen, (kontrakt som gynnar bara upphandlaren,)
några få pax flyttas i öfvre norrland till enorma kostnader, det kan inte direkt gynna hela Sverige som nation.
Börja med att göra om villkoren ta bort skadestånd och annat orealistiskt bred ut pengarna över hela Sverige, och ge betydligt högre summor, flyg Sthlm södra Sverige har i stort sett utplånas.
Uttalanden gör ingen skillnad det är action handling som gäller.

Realisten
2025-12-20 08:49

Jättebra, men antagligen kortlivat fram till nästa val. En bekant i statlig tjänst tvingades åka tåg tur och retur till Tyskland för ett möte. Vansinnigt mycket arbetstid avlönad med skattemedel helt till spillo. En fullständigt verklighetsfrånvänd resepolicy i ett av världens mest utvecklade länder!

Besviken debattör
2025-12-19 17:13

Det värsta finns kvar nämligen att det har blivit svårt och nästan omöjligt för vänner och bekanta från icke-EU/EES att hälsa på i Sverige tack vare regeringens inresepolitik. Regeringen utredare Peter Normans utredning om Arlanda har dessutom mer eller mindre ignorerats då den är kritsisk mot de borgerligas (läs KD och M) felbeslut om Arlandabanan. Dessutom valde regeringen att inte satsa i SAS. Det räcker inte med att “sminka grisen”. Kortsiktiga skattesänkningar står högst på agendan inför valet.

Jonas
2025-12-19 14:14

Dessvärre blir de goda signalerna kortlivade, eftersom vi får ett nytt styre om ett år. Ett styre, där flyg anses dåligt, miljökrossande och näst intill onödigt.
Politiker på olika nivåer har förbjudit tjänstemän att flyga, detta lär fortsätta oavsett sittande regerings goda intentioner, då bl.a det kommunala själv-styret förstör landets utveckling inom nästan alla områden.

Kapten Bo
2025-12-19 13:33

Hur länge är det till nästa val igen? För då slås bromsarna till igen.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten