SAS lanserar nästa generations flygstolar

Publicerad den 2005-03-17 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Scandinavian Airlines Internationals passagerare kommer från och med nästa år kunna sova gott under sina långflygningar till USA och Asien.

Bilden: SAS Airbus A330, foto Magnus Elander
 
Under TUR-mässan i Göteborg den 17-19 mars presenterar Scandinavian Airlines nästa generations flygstolar. Den nya designen och funktionaliteten gör att flygstolen nu kan jämföras med, och fungera som, en riktig säng. De nya stolarna kommer att finnas i Business och installeras i början av 2006.
 
- Enligt våra kundundersökningar efterfrågar många av våra passagerare på långflygningarna en större avskildhet tillsammans med bättre komfort, säger Scandinavian Airlines Internationals vd Lars Lindgren. Detta är ett sätt att öka bekvämligheten ombord. Det är också positivt att stolen upplevs både snygg och bekväm i de tester vi gjort. 
 
Den nya stolen ger bättre komfort och ett mer avskilt utrymme än traditionella stolar. Det totala utrymmet för varje passagerare kommer att öka, samtidigt som passageraren bakom inte kommer att störas när stolen fälls i sovläge. 
 
Förutom möjligheten att kunna sova bekvämt i stolen finns en lång rad finesser. Bildskärmen, som finns i framförvarande stolsrygg, är extra stor och innehåller video on demand-funktioner. Det innebär att resenären själv kan välja när och hur man vill se den underhållning som erbjuds. Inbyggt i stolen finns också smart förvaring för till exempel en bärbar dator och vattenflaska. 
 
Scandinavian Airlines International har utvecklat stolen tillsammans med Contour Premium Aircraft Seating, medan Acumen står bakom designen.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten