Skyways flyger vidare med ny ägare

Publicerad den 2010-12-21 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Mansvell Enterprise Limited har köpt Avia Express. Med nytt kapital säkras den fortsatta driften under namnet Skyways. – Vi har fått en ägare med kapital och ambitioner att säkra och utveckla Skyways, säger vd Lars-Åke Bertilsson.

År 2009 delades Skyways i två delar, Avia Express tog hand om flygningarna medan Skyways blev ett renodlat försäljningsföretag som sålde resor under varumärket Skyways.

Nu har de två bolagen återigen slagits ihop och sedan 1 december 2010 är all flygproduktion, drift, marknad och försäljning återigen samlat som en enhet Under Avia Express. Utåt används det inarbetade namnet Skyways. Det nygamla flygbolaget får en ny ägare i form av Mansvell Enterprise Limited, ett investmentföretag vars ägare i sin tur också kontrollerar det portugisiska leasingföretaget Goiana E Servicio Internacionais lda med ett 60-tal flygplan i flottan.

– Vi behövde en stark aktör med kapital för att säkra driften, säger Lars-Åke Bertilsson, vd på Avia Express och nu också vd i det nya bolaget. Nu har vi fått en ägare med ambitioner att utveckla bolaget så vi har tveklöst säkrat framtiden.

Det nya flygbolaget ska ha sitt första styrelsemöte ”så snart som möjligt” och först därefter vill Lars-Åke Bertilsson uttala sig om detaljerna i den framtida strategin. Men redan nu står det klart att det både är ”business as usual” och att Skyways kommer att synas på ”fler flygplatser i Sverige” än tidigare. Vid sidan om fokus på inrikesmarknaden finns också planer på att starta fler utrikeslinjer vid sidan av de två som finns idag till Köpenhamn och Röros. Det innebär med all sannolikhet att flottan på 10 Fokker 50 snart uppgraderas.

– Vi har tre år kvar på leasingskontraktet med Fokkermaskinerna, så det lär komma rätt naturligt.

Peter Browall, hittills vd för Skyways AB, ser även han de möjligheter till nystart som den nya ägarkonstellationen ger, särskilt som det finns ett inarbetat renommé att bygga vidare på trots de neddragningar som temporärt skett under en tid.

– Ute i landet är Skyways ett välkänt varumärke. Min rekommendation till de nya ägarna är att visa att nu är det ett nytt Skyways på banan med bra produkter.

I den nya ägarbilden finns, vid sidan av det portugisiska leasingsföretaget, också Gregory Gurtovoy som nu blir styrelseordförande i Skyways Express. Han är ledare i bland annat det amerikanska flygteknikföretaget Transaero inc och har tidigare verkat i det ukrainska flygbolaget AeroSvit. Hur den bakgrunden kommer att påverka engagemanget i Skyways är ännu oklart. Flygtorget har sökt Gregory Gurtovoy för en kommentar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

babuz
2010-12-22 21:53

gå ihop med SAS

K-d pax
2010-12-22 18:59

Tittade på tidtabellen efter nyår från KSD till ARN och CPH. Lägg ner, det finns inget hopp i den tidtabellen. Grattis Avis och Hertz

Smith and Jones
2010-12-22 10:57

Det är fortfarande Sale’n som kontrolerar bolaget.

K-d pax
2010-12-21 22:36

Med rätt ägare som är intreserad att driva flygbolag så är skyways en bra plattform. Det kan knappast bli sämre än det varit på sista tiden. Det krävs flygplan att flyga med om man ska öka passagerarantalet. När andra flygbolag sätter in extra flyg under julveckan så minskar skyways sina flygningar. Det säger en del om dom gamla ägarna. Önskar dom nya ägarna lycka till och önskar mej en bättre tidtabell i jul klapp.

Krup
2010-12-21 15:05

Vem bryr sig om en verkstad i Småland. Kan ju alltid laga skogsmaskiner framöver.

G.G
2010-12-21 13:32

Detta är ingen konstgjord andning utan en rejäl viatmininjektion. Nya JZ kommer växa och vara på banan under lång tid framöver.

Nisse Hult
2010-12-21 11:20

Vad skall vi tro denna gång? 3 eller 6 månader…

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten