Stansted kan bli Londons nya superflygplats

Publicerad den 2012-12-19 00:00av Redaktionen
Kommentarer
En tredje bana på Heathrow, en ny flygplats i mynningen av Themsen eller kanske bygga ut Stansted till en ny superflygplats. Det är det senaste förslaget för att avlasta Heathrow.
Heathrow

Verksamheten på Heathrow har slagit i taket och i England försöker man nu febrilt lösa en alltmer akut flygträngsel i London. De olika förslagen har avlöst varandra: att med skohorn klämma in en tredje bana på Heathrow eller att bygga helt nytt – och väldigt dyrt – i sydost, vid mynningen till Themsen. Inget av förslagen är helt lyckade och nu har blickarna vänts mot Stansted som varit kommersiell flygplats sedan 1966, idag i huvudsak bas för Ryanair och annat lågkostnadsflyg och länge en av de minst viktiga flygplatserna i Londonområdet.
                     
Boris Johnson, borgmästare i London som gärna ser en helt ny flygplats på en ö i Themsen, verkar nu kunna tänka sig att bygga ut Stansted till en ny superflygplats. Det skulle bland annat innebära att den enda landningsbanan kompletteras med ytterligare tre och med fyra banor får kapacitet att avlasta både Heathrow och Gatwick. Enligt Boris Johnson skulle i så fall Heathrow krympas ner till en mindre internationell flygplats och Stansted bli hela regionens superhub.
                     
Vad som kan tala för Stansted är att det finns landområden att använda och att infrastruktur som järnväg och övriga kommunikationer redan är framdragna. Det minskar kostnaderna avsevärt.
                     
I vilket fall är det ett ärende som brådskar. Politiker i London flaggar för att trängseln på Heathrow gör att flera intercont-flygbolag överväger att flytta sina europeiska långlinjer antingen till Manchester och andra engelska flygplatser eller helt sonika välja Amsterdam, Bryssel eller Paris.

– Englands konkurrenskraft inom flygområdet är hotat och andra europeiska flygplatser vinner mark tack vara vår brist på framtida strategi, skriver Institute of Directors i ett uttalande. 

Skriv en kommentar

Kommentarer

x
2012-12-19 18:49

Han fick just sparken.

bp
2012-12-19 18:46

Lär er att stava, STANSTED.

Men!
2012-12-19 18:08

Nu måste väl Arlanda svara med att bygga ut några gräs stråk vid Skå?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten