Swedavia får inte höja flygplatsavgifterna på Arlanda

Publicerad den 2012-04-12 00:00av Redaktionen
Kommentarer
I slutet av förra året beslutade Swedavia att höja flygplatsavgifterna på Arlanda flygplats. Tolv svenska och utländska flygbolag överklagade beslutet till Transportstyrelsen som nu ger flygbolagen rätt och avgiftshöjningen får därmed inte genomföras.
Arlanda

Förra året trädde en ny lag i kraft som ger flygbolag möjlighet att klaga på flygplatsavgifter. Lagen har sitt ursprung i EU och gäller den största flygplatsen i ett land, eller de flygplatser som har mer än 5 miljoner passagerare årligen. I Sverige är det enbart Arlanda som omfattas av den nya lagen.
         I december förra året beslutade Swedavia att höja flygplatsavgifterna på Arlanda och dessutom införa en särskild avgift för resenärer med funktionshinder. Det fick tolv flygbolag, bland andra Braathens, Air France, British Airways, Norwegian, SAS, Direktflyg och TUIfly Nordic att reagera. Bland annat var bolagen missnöjda över skälet till prishöjningen, att Swedavias kostnader ökat och att intäkterna därför måste höjas för att bibehålla servicen till flygbolagen.
– De överklagade beslutet och det gjorde att lagen testades för första gången, säger Simon Posluk på Transportstyrelsen som är den myndighet som handlägger överprövningen.
         Efter att Swedavia och de tolv flygbolagen presenterat sina åsikter fattade Transportstyrelsen i början av veckan ett beslut.
– Vår bedömning är att Swedavia inte uppfyllt de krav som finns för att genomföra avgiftshöjningen, fortsätter Simon Posluk.
         Transportstyrelsen menar att bland annat har inte Swedavia haft de samråd med flygbolagen som krävs. De ifrågasätter också hur nivån på avgiftshöjningen räknats fram och pekar på ett antal fakta som saknas i beskrivningen av avgifterna.
– Det handlar alltså om ett antal brister, bland annat skulle Swedavia har haft mer kontakt med flygbolagen och också varit tydligare med faktaunderlag och information. Vår sammantagna slutsats blir att Swedavia inte uppfyllt lagens informationskrav.
         Samtliga flygbolag som trafikerar Arlanda har därför kvar samma avgifter som förra året. Det är ännu inte klart om Swedavia ska överklaga Transportstyrelsens beslut till Förvaltningsrätten.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Jan Eliasson
2012-04-14 09:10

…så man kan bara överklaga avgiftshöjningar på ARN? Det betyder att om de inte “får” ta ut högre avgift där, gör man ju det på de andra flygplatserna för att kompensera inkomstbortfallet och så får resten av Sverige betala för Stockholm…

IDIOTI!!!

aeronavium
2012-04-12 21:35

Läste idag i Sydöstran (Blekinge) att Swedavia skulle kräva en bussangöringsavgift på Arlanda, Bromma och Landvetter. Ingår dessa avgifter också i Transportstyrelsens beslut?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten