Våta banor inga problem för Airbus A350

Publicerad den 21 maj 2014
Kommentarer
Testprogrammet för Airbus A350XWB går vidare. Nyligen genomfördes tester för hur flygplanet uppför sig på våta landningsbanor.
Airbus A350

Airbus A350 testflygning med landning på våta banor

Det fanns minst 22 millimeter vatten på banan när Airbus testade A350-modellens förmåga att hantera vattendränkta situationer i olika hastigheter, från 60 knop upp till 140 knop. Flygplanet gjorde ett flertal turer i vattnet, bland annat för att kontrollera om det stänkande vattnet skulle hamna i motorerna eller APU:n.

Vattenproven är en del i det testprogram som nu närmar sig slutet. De fyra maskiner som ingått i utprovningen har tillsammans genomfört drygt 350 flygningar med över 1 600 flygtimmar. Om allt fortsätter enligt plan blir Airbus vA350XWB cerifierad under tredje kvartalet i år.

Det flygplan som användes på den våta banan var målad i Qatars färger och ska enligt planerna levereras till flygbolaget under fjärde kvartalet i år.

Skriv en kommentar

Kommentarer

BMA
2014-05-21 11:43

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten