Volvo Aeros nya sandwichteknologi

Publicerad den 20 juni 2007
Kommentarer

Pressinformation 17 juni 2007



Volvo Aero fortsätter framtagningen av ett fullskaligt munstycke i sin egenutvecklade så kallade sandwich-teknologi för Vulcain 2 motorn till Ariane 5-raketen. Arbetet har gått mycket bra och nu har en viktig milstolpe passerats då både den övre och undre lasersvetsade konen färdigställts med gott resultat.

Den nya teknologin ska demonstreras i ett fullskaleförsök på marken under våren 2008.
På uppdrag av Svenska Rymdstyrelsen tar Volvo Aero fram ett demonstratormunstycke för provning på Vulcain 2-motorn till Ariane 5. Målet är att på sikt ersätta dagens munstycke med ett nytt, som baseras på Volvo Aeros patenterade ”sandwichteknologi”, i syftet är att ytterligare öka tillförlitligheten och sänka priset.

Kärnan i Volvo Aeros sandwichteknologi är den lasersvetsade kanalväggen. Det är den processen som nu verifierats i full skala med ett mycket gott resultat. Volvo Aero driver ett industrialiseringsprojekt under kontrakt från den franska rymdstyrelsen (CNES) med FORCE Technology i Danmark som underleverantör till Volvo Aero.

Hela utvecklingen sker i nära samarbete med Volvo Aeros partners från Vulcain 2; Astrium och Snecma, samt CNES och ESA. 

Under projektet har en helt ny produktionscell etablerats. Resultatet från svetsningen av de två första munstycksväggarna överträffar tidigare prototyper, kan man konstatera när svetsprojektet i den nya lasersvetscellen nyligen avslutades mycket lyckosamt. 2 160 svetsar om totalt cirka tre kilometer har svetsats i princip helt felfritt på en mycket kort tid.

Inom Volvo Aero har man länge varit övertygad om att den nya munstycksteknologin kommer att finnas med i morgondagens rymdraketer. Roland Rydén, projektledare för det nya munstycket, förklarar:

– Fördelarna med den nya sandwichkonstruktionen är många. Eftersom tillverkningen är baserad på enklare råmaterial, plåt och smide, och använder standardprocesser, formning, fräsning och svetsning, får vi kortare ledtider och vi får samtidigt en konstruktion som har lägre vikt, är säker, enkel, robust och kostnadseffektiv.

För mer information, kontakta Ulf Palmnäs, Försäljningschef Marknad Rymd, 0520-937 23, mobil 0705 690 432.
En bild som illustrerar Volvo Aeros nya teknologi kan laddas ner på
http://www.volvo.com/volvoaero/global/en-gb/newsmedia/image+bank/news+images/

Fakta om Volvo Aeros sandwichkonstruktion:
Den patenterade sandwichteknologin innebär att man av 3 till 5 millimeter tjock plåt formar en kon ur vilken man fräser ut hundratals kylkanaler. Ovanpå denna kon läggs en täckplåt, som svetsas samman mot den underliggande plåten med lasersvets. Därefter kan vid behov flera koner svetsas samman och formas till ett raketmotormunstycke, som oftast är mellan 1,5 till 3 meter i höjd och diameter.

Den tunna metallen måste klara enorma påfrestningar; genom kanalerna strömmar flytande väte (-230 grader) som ska kyla ner munstycksväggarna från brännkammarflammans hetta på 3 500 grader. Munstyckets utsida håller en minus temperatur, samtidigt som väggens insida värms upp till 600 grader.

Fakta om Vulcain 2 motorn
Vulcain 2 motorn, med en dragkraft på 1350 kN, använder flytande och syre som drivmedel. Denna motorn används i första steget på Ariane 5’s raketen som har en kapacitet att skicka cirka10 ton till geostationär transfer bana.
Volvo Aero har idag konstruktions och tillverkningsansvar för både munstycket som genererar dragkraften och de två turbinerna som driver bränslepumparna.
 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten