SAS strejk

Publicerad den 26 april 2019
Kommentarer
Svensk Pilotförening (SPF) har tagit ut sina medlemmar i strejk i SAS Scandinavia. Det innebär att inrikes-, Europa- och långdistansflygningar ställs in och tusentals resenärer kommer att påverkas. Flygningar som utförs av SAS Irland och flygbolag som är underleverantörer till SAS omfattas inte av strejken.
Strejken bryter ut efter att SPF har avvisat medlarnas förslag på avtal. Förhandlingar har pågått sedan i mars och i slutskedet med hjälp av externa medlare. SAS vill fortsätta förhandlingarna och nå en överenskommelse så fort som möjligt för att få slut på strejken. Förhandlingar pågår fortfarande i Danmark och Norge.
– Det är djupt olyckligt att den här pilotkonflikten nu drabbar våra kunder. SAS är beredda att fortsätta förhandla, men kraven skulle få mycket allvarliga konsekvenser för företaget om de uppfylldes. Pilotföreningarna har trots det valt konflikt. Vår prioritering nu är att ta hand om passagerarna och i denna stund gör väldigt många medarbetare på SAS allt de kan för att hjälpa våra drabbade kunder, säger Karin Nyman, kommunikationsdirektör SAS.  
Pilotföreningarnas strejk innebär att inrikes-, Europa- och långdistansflygningar ställs in. Strejken omfattar inte de flygningar som utförs av SAS samarbetspartners, vilket motsvarar ungefär 30% av samtliga avgångar.
För den som har en flygning bokad är det därför viktigt att först kontrollera om flygningen berörs av strejken genom att besöka sas.se/storningar.
Utöver de 205 avgångar som ställdes in under torsdagen kommer ytterligare 110 avgångar att ställas in fredagen den 26 april och tiotusentals passagerare drabbas.
SAS kommer att kontinuerligt skicka uppdateringar via SMS och e-post till de passagerare som berörs. Den samlingssida för all information som gäller trafikstörningar: sas.se/storningar, kommer även att uppdateras löpande. Alla som har en flygning bokad uppmanas att kontrollera status för sin flight på webbsidan innan man beger sig till flygplatsen eftersom uppdateringar görs ofta.
 
 
Skriv en kommentar

Kommentarer

Hmm
2019-04-30 14:45

När Lufthansas piloter inte var överens med sin arbetsgivare strejkade de 1 dag i månaden för att visa företagsledningen. SAS piloter verkar mer köra Sabena-modellen med att strejka bolaget in konkursdomstolen. Det framstår inte som särskilt smart. Om ni inte är nöjda och alla andra betalar bättre. BYT JOBB!

Trötter
2019-04-30 13:54

att snittlönen är 93 000. Möjligtvis om de räknar in sociala, trakt, tillägg, hotellkostnader och transport etc Dvs vad varje pilot i snitt kostar SAS i produktionen. Det är stor skillnad! Förstå rävspelet som pågår!

Mr €
2019-04-30 09:06

Då sociala avgifter är % på lönen men ersättningen är cap’ad i Sverige men i andra länder tex. Irland finns ett tak för dessa avgifter och lön över detta beskattas inte med sociala avgifter dvs försäkringen är fullt betald. Det påverkar SAS och Norwegians pilotlönekostnader, förutom de piloter som har egna bolag via en jurist på Irland där de betalar valfritt belopp i skatter.

Göran
2019-04-29 23:13

Verkar som om girighet är bolagets nya signum, trodde att paxen var det viktigaste och inte RG’s miljoner och piloternas oxfilevana

@tailspinn
2019-04-29 22:10

Jo jag vet det, Norwegian ska göra det samma med NAS/NSE. Dock svårt att se sas ha kabin på SAIL baserad i Skandinavien. Då faller hela fördelen med social dumping. Titta på norwegian som inte har någon kabin på LH i Skandinavien.

sv @tailspinn
2019-04-29 19:53

utmärkt att flyga på två AOC. Förutsatt att du gör reccurent training på båda AOC’erna.
Det var vad vissa Primera piloter gjorde.

Tailapin
2019-04-29 18:05

Får facket som dom vill så måste alla piloter söka nytt jobb i annat bolag!
Kanske dags för SAS piloter att fundera om de ska tillhöra ett fack som sätter arbetsgivaren i konkurs

@kollega
2019-04-29 16:46

Får ledningen som de vill får vi alla söka jobb på Irland.

@tailspinn
2019-04-29 13:46

Du förstår väl att piloternas sak är även kabinens? RG har sagt upp avtalet om wet lease. Han vill flytta ut mer produktion till Irland. Det innebär även att de tvingas säga upp kabinpersonal i Skandinavien. Tror inte kabin är jättesugna på LHR och AGP bas. Vilken yrkeskategori kommer att varsla om nästa strejk? De kan inte flyga på olika AOCn…

Empati från en annan bransch!
2019-04-29 13:31

Det är tragiskt om det är som den här killen säger:

https://youtu.be/EK7FHZwRLgA

Vem fan vill jobba som pilot efter att ha lyssnat på det här klippet.

Kollega
2019-04-29 13:01

Sök jobb i ett annat företag som betalar bättre! Det svaret får alla andra i SAS. Varför inte samma svar till piloterna?
Varför kommer ni till SAS?

@tailspinn
2019-04-29 11:11

Så du förespråkar social dumping? Jobb försvinner fran skandinaven och Sverige går miste om skatteintäkter. I slutändan är det alla andra som får stå för det borttappat till staten. Det otroliga alla som hycklat norwegian om just detta. Vad är det nu sossar säger? ”Its ok when we do it!”

Tailspin
2019-04-29 08:17

Så härligt med full fart på SAS irland, detta skapar verkligen incitament för utökad verksamhet för den irländska delen och avveckling av skandinavien!

TG
2019-04-29 00:04

I och med det sjuka skattetrycket i sossesverige där skatten ökar exponentiellt med lönen måste man ju kräva stora löneförhöjningar för att kompensera detta faktum. Stå på er alla SAS piloter och egentligen borde ni gått ut med 25 procentigt krav för att kanske landa på 13 procent i slutändan.

Pilot
2019-04-29 00:01

RG är mannen som vill flagga ut hela SAS. Denna chanser skall bekämpas. Han skall avgå!

Aktie
2019-04-28 22:25

En VD jobbar åt ägarna, ej de anställda, illa att SPG inte sitter i nya samtal.

pf
2019-04-28 19:08

har profesjonelt, som bedriftsleder, navigert SAS fra konkursens rand høsten 2012, til relativt gode overskudd.

Hans oppgave er IKKE å holde flest mulig i jobb, men å ta et “lean and mean” SAS effektivt, slik at de tjener penger for aksjeeierne.

RG fortjener hver eneste kroner.

Pelle
2019-04-28 18:09

Om nu inte 93.000/mån inte stämmer, varför säger man inte den siffran man själv anser stämma? Varför slingra sig med “inte väsentligt att se snittlön för oss”. Varför då säga att 93.000 inte stämmer? Vet man att det inte stämmer men inte vill säga vad man själv anser? Eller har man inte koll? Eller kanske man vet att snittlönen är rätt hög ändå..

Trött
2019-04-28 17:53

En vd som accepterar styrelsens löneökning när han lanserat decenniets största parket förtjänar en strejk. Dessutom flagga ut mer och mer av bolaget är som att vrida om kniven efter att man huggit. Stoppa denna sociala dumping. Tvinga bort RG så är strejken löst på nolltid.

Pilot
2019-04-28 17:34

RGs våta dröm är maximera den sociala dumpingen på SAS. SAIL är hand lilla skötebarn. Är det så SAS ska se ut i framtiden med denna sociala dumping då kan vi lika gärna strejka in i kaklet!

SAS vd skulle ju ändå fått gå. Blev lovad vd post på SEB av Wallenberg. Tyvärr fick han backa då hela styrelsen hotade att avgå. Som plåster på såren fick han ist lönehöjning av SAS.

100% SPG

SK-pilot
2019-04-28 15:05

Jag tillhör den lilla 5% skara som ej är med i SPG

Naturligtvis helt orimligs krav från de andra piloterna.

Kan detta innebära slutet för SK?

JobbarIArlanda
2019-04-28 13:44

Jaha då, det blev ingen bonus pga piloterna. Om man vill ha högre lön så kan man flytta utomlands. Vill man inte så kan vara nöjda för att vi har ett skydd för arbetare. Om dom får en höjning så hoppas jag att det blir medicin pengar för framtiden. Många är inte dumma, vi kommer ihåg piloternas evighet avtal från 90-talet innan privatiseringen. Man fick sälja bort alla avdelningar som var framgångsrika pga pilotlönerna.

Jumbo
2019-04-28 12:49

Mer ledig sammanhängande arb.tid och off work tid. (Rimliga krav iofs )
Norwegians piloter jobbar 5 dagar, lediga 4. Så rullar det på sedan. SAS piloterna vill ha ngt liknande=rimligt åter.
Men ge fn i 13% kära piloter!
Ni sänker bara er arb.givare SAS med detta strejkande.
Bolaget har inga marginaler för 13% och strejker.
Era pax kan välja annat bolag nästa gång. Det kan inte ni!
Nej denna strejk vad fel + fel i tiden.
93.000 eller ej innan krav på 13% mer nu.
Absurda krav….

Hepp
2019-04-28 12:03

Så det är för att vd:n har hög lön och bra fallskärm som ni strejkar?

Verkligheten
2019-04-28 10:51

Och att SAS är lönsamt är bara trams än så länge, några års positivt resultat kompenserar inte för den oreda som piloterna och deras fackföreningar ställt till med senaste tio åren. Senaste decenniet ligger SAS 7 miljarder back på resultatet.

All heder åt SAS VD Richard, han är värd varenda krona som fått detta sjunkande skepp flytande igen. Och det borde samtliga piloter vara tacksamma för, annars skulle ni inte ha ett jobb att gå till öht!

Verkligheten
2019-04-28 10:50

Vilka branscher har INTE lokal lönebildning?

Indier som vill ha svensk lön i it-branschen ser till att flytta till Sverige. Strategikonsulter i Sverige som vill ha samma lön i dollar som i kronor flyttar till USA.

Detta är 100 % logiskt för alla utom för svenska piloter, som verkar leva i någon fantasivärld där de anser sig tillhöra en särskild grupp som måste särbehandlas.

@Kurtsn och Slinkan
2019-04-28 10:49

Absolut strejka på. Bättre avtal och eller avsätt RG. Måde RGs lön och de piloter vill ha jämförs med konkurrenter/andra vd i vår närhet. Nästa strejk om ett år kommer att avbryta denna social dumping som tidigare sas anhängare anklagat norwegian för.

VD
2019-04-28 09:41

En VD jobbar 24/7, det är skillnaden mot oss vanliga dödliga.

Kurtan
2019-04-27 23:50

Varje flygplan brukar ha 6-8 besättningar för att schema på arbete och ledighet skall gå ihop.
SAS x antalet flygplan x 6-8 cockpit crew.

Ganska snabbt märker man att det är många där fram i flygplanet som skall födas/gödas!

Att att en lön nära 100 papp. Sedan tycka att det är för lite. I SAS fall. Ett bolag som kämpat för sin överlevnad sista ? 5-10åren.
Nej det är fn magstarkt.

Strejka på!
Snart är ni utan lön och arbete,
Irländska piloter tar över era jobb.

Grattis….

Linkan
2019-04-27 22:21

När det gäller löner på Svenska marknaden bör man jämföra med andra löner på Svenska marknaden. Piloter i USA och andra länder har andra förutsättningar.

I USA har du ingen anställningstrygghet.
Du kan få sparken och bli tvungen lämna jobbet direkt. Avtal om pension skiljer sig mycket i olika länder. Där du tjänar mer får du ofta själv stå för ditt pensions sparande mm.

F0_738
2019-04-27 21:25

Rickard Gustavsson har 10,5 miljoner kronor i lön per år. Per dag tjänar han alltså 28.767:-
Råga på det så får han även sin enorma pensionsersättning höjd.
Trots det, har pajasen mage nog att klanka ner på piloternas krav. Sådana här utsugare går inte att resonera med, släng ut honom i rymden i omloppsbana!

@fundersam
2019-04-27 20:42

I en tvintervju i TV4 under norwegians strejk sa RG att alla sas piloter skulle ha skandinavia avtal. Nu satsar han på social dumping via Irland. Där betalat bolaget knappt några arbetsgivaravgifter. De är också lätta att höra sig av ned när den dagen kommer dvs Noll trygghet jämfört ned SAS core.

Istället gör att prisa RG, titta och ifrågasätt de beslut som fattas. Det ör duktiga på att vida hela sanningen. Men en sak ör säkert, Irland är billigare. Annars satsar man inte där.

Gk
2019-04-27 19:49

Fast passar inte det välbetalda jobbet kan man alltid byta till ngt annat, helt frivilligt. Ingen som tvingar en SAS pilot att stanna. Förstår inte resonemanget, jag väljer ett annat arbete med 2/3 av en sas pilot lön som periodvis är stressigt men där jag jobbar 8-5 ibland helger men sällsynt.

Peter
2019-04-27 18:14

Verkar inte vara så viktigt med löneökning efter märke trots allt. Styrelse hänvisar till andra vd-löner i Sverige… piloter hänvisar till löner likvärdiga de närmsta konkurenterna.

SPG, stå på er och ge er aldrig!

https://www.svt.se/nyheter/ekonomi/sas-chefen-fick-25-procentig-loneokning

Avgå Rickard Gustavsson! En tunna tjära och lite fjädrar!

Nax
2019-04-27 18:03

Bedrövligt att SAS inte vill erbjuda sina piloter ett arbetsschema som gör att jobb och familjeliv går ihop. Tror denna strejk handlar först och främst om schema och arbetstider, inte så mycket om lön som det hävdas i massmedia. Men ingångslönerna borde verkligen justeras upp. 34 tkr är inte mycket med de arbetstiderna och uppåt en miljon i utbildningskostnad.

US Flyers
2019-04-27 18:00

En SAS widebody kapten tjänar under nuvarande kontrakt mindre än en narrowbody styrman för ett amerikanskt bolag. De behöver mer än 13 procent för att komma ikapp. Istället för att klaga över SAS piloternas beslutsamhet att få en hyfsad höjning av sin kompensation så kanske resten av befolkningen i Sverige skall fråga sig varför de är nöjda med en 1 till 2 procents lönehöjning. Man får inte vad man förtjänar här i livet utan vad man förhandlar. Lycka till SAS Piloter.

Fundersam
2019-04-27 17:18

Om villkoren är bättre överallt annars, varför arbetar ni inte där? Dessutom om SAS Irland inte är billigare med tanke på att ni har då dåliga villkor, varför lägger företagsledningen produktion där? Det är jättetrevligt för SAS-piloterna att de har hög stridsmoral men det kommer att sänka SAS just som ledningen lyckats göra verksamheten till något att vara stolt över. Jag lider med Rickard G. Det är tacken för ett gott jobb

Johan
2019-04-27 17:09

Att de skulle ha en genomsnittslön på 93k är ju bara löjligt. Fråga nästa gång vad styrmännen tjänar så förstår ni nog själva hur orimlig den siffran är.
Att sedan vara sura och inte tycka att de har rätt att stå upp för bättre vilkor känns konstigt. Är det så orimligt bra, så finns det ett behov av piloter idag och ni är säkerligen välkommna till valfri flygskola (för den ringa kostnaden av hundratusentals kronor såklart)

Johan
2019-04-27 17:04

Jag har inte träffat någon på flera år hos oss på Norwegian som ens skulle överväga att gå till SAS med det avtal de har idag. Inte för att de på något sätt skulle vara ett dåligt bolag att arbeta för, utan endast för att avtalen är för dåliga i jämförelse. Så det är i sig inte alls konstigt i mitt tycke att de vill ha upp sina avtal till marknadsstandard, och de har mitt och troligtvis resten av pilotkårens stöd.

Anders
2019-04-27 14:39

Rickard Gustavssons löneökning… 38%, frågor på det?

pf
2019-04-27 13:40

i verden.

Så, hvor lang tid kan det ta at SAS-piloter søker seg vekk, eller at SAS får problemer i fremtiden med å rekruttere piloter ?

Dette fordi andre betaler mer, eller gir bedre betingelser enn det SAS gjør. Går SAS for langt ned, kan det skje.

ECAS
2019-04-27 12:12

Vik inte ner er aviatöre ! Lycka till

pf
2019-04-27 10:53

Skal kabin forhandle, med muligheter med streik ?

Deretter teknikerne, med mulighet til streik ? Så bakkepersonell, med mulighet til streik ?

Det kan bli masse underholdning hos SAS fremover !?

PF
2019-04-27 10:23

Dags för staten att klippa navelsträngen och sälja aktierna i SAS och låta de verka på en konkurrensutsatt fri marknad.

Trött passagerare
2019-04-27 09:00

Som flera andra redan har skrivit här inne så skulle det inte förvåna om SAS lägger ut fler av sina flygningar på antingen SAS Ireland eller på någon av underleverantörerna. Jag skulle nog ta mig en funderare på det om jag vore SAS ledning Då har ju piloterna verkligen bundit ris åt egen rygg. Undrar om dom gjort en sådan konsekvensanalys,eller är egot för stort för det?
Extra sorglig är ju denna strejk eftersom SAS börjat visa bra siffror,ett resultat av alla lojala SAS-anställdas arbete

Hepp
2019-04-27 08:37

Kan bara instämma i övriga inlägg. Driva flygbolag i Sverige är omöjligt med de orimliga pilotkraven som inte är i linje med den totalt förändrade flygbranch som är idag. Lägg ut all pilot på Irland och låt dom söka jobb där istället. Borde vara brottsligt det piloterna håller på med som dåtter SAS i en mycket svår situation.

Fraktflyg
2019-04-27 00:31

Deras krav är orimliga, övrigt folk får vara glada för nån procents ökning per år..
Detta blir ett exempel på hur det kan gå med för många gamla kaptener i flottan, resultatet blir mer outsourcing, dotterbolag etc.

Inget slut verkar i sikte hur länge klarar SAS av att förlora så mycket pengar/timme?

C/A
2019-04-26 23:46

Hade han varit och gjort sitt jobb nu istället för att leva helt uppe i det blå så hade det inte varit ngr problem att gå på tid.

Pelle
2019-04-26 23:41

Denna typ av händelser kommer slutgiltigt ta död på all verksamhet baserad i Norden. Ska SAS fortsätta leva kommer det ske i större utsträckning med UE och via egna dotterbolag baserade i andra länder, exempelvis SAS Irland. Samma sak skedde för någon månad sedan när alla hamnarbetare strejkade, det påverkade Volvo m.fl. stort. Ingen kommer vilja satsa på verksamhet här, fler och fler kommer successivt minska sina åtaganden här till förmån för andra länder…

Per
2019-04-26 21:59

Så osmakligt att hummer, iransk kaviar och hummer går före de som betalt för era tjänster Välkomna ombord på denna …… Nej tack!

Mr J
2019-04-26 21:05

Är de inte nöjda kan de söka till andra arbetsgivare som andra människor gör. Det kan inte komma som en överraskning att de måste göra flygningar på obekväma tider, det måste väl ändå ingå i deras arbetsbeskrivning.

Torben
2019-04-26 20:52

93 tusen per månad x 12 månader
krävs ingen avancerad casio räknare för att passera summan 1 miljon.

SAS har precis sista tiden börjat leverera plus resultat. Nu skall piloterna ha mera pengar.
Förstår dom inte att SAS mfl bolag borde frysa lönerna ngt år?!

Kan ju gå åt andra hållet annars…..

TP
2019-04-26 20:39

Så du vill åka 20 minuter efter tidtabell för att du tycker kaptenen ska stå i givakt i dörren istället för att göra sitt jobb?

C/A
2019-04-26 19:49

Jag förväntar mig att kapten står rakryggad och hälsar våra passagerare välkomna när strejken är över och inte gömmer sig i cock-pit!

Greger
2019-04-26 19:43

Varför går SAS ut med falska uppgifter? Den här strejken har fått bränsle av detta. Lönerna tycks ligger lägre..

ground
2019-04-26 19:23

Det lär vara 2h väntan på att få komma ut på golfbanan i Sigtuna när SAS piloterna strejkar. Villkoren kan inte vara så dåliga då många piloter på tex norwegian och ryanair bara väntar på en chans att få börja på SAS.

Kabin
2019-04-26 16:24

93000 kr i månaden inkl tillägg… Stackars satar! Vi bakom dörren jobbar hårt varje dag, inte bara i en nödsituation (då vi också sliter) men för en fjärdedel av lönen. Varför är det inte vi som strejkar?

pf
2019-04-26 13:13

som sitter med SAS-billett i LYR.

Kan noen hjelpe han med vattentemp i Nordishavet ?

not SAS
2019-04-26 11:49

Tyvärr, så är återigen Tailspins spekulationer fyllda av okunnighet.

Gullan Purser&Service expert
2019-04-26 11:18

Nu har vi kabintjejer flyttat ner servicen ..kaffe och te’ till terminalerna och går runt och stöttar upp medan kunderna väntar på sin tur till biljettkontoret.

Hoppas strejken tar slut snart och att killarna sansar sig med sina krav.

SAS
2019-04-26 09:32

Det är ju en av de viktigaste punkterna i fackets krav; att begränsa möjligheten för bolaget att lägga all expansion utanför SAS Scandinavia.

ABC
2019-04-26 09:17

”Pilotstrejken: Flyg till och från Kalmar Öland Airport ställs in
Publicerad idag 06.08
Pilotstrejken inom SAS drabbar nu Kalmar Öland airport. Under fredagen ställs samtliga av bolagets flyg till och från flygplatsen in.”

Problemet är att nyheten är falsk. Ingen avgång från Kalmar körs av SAS. Allt går med CityJet, FlyBE etc och går precis som vanligt.

Tailspin
2019-04-26 08:27

Tragiskt att man inte kan komma till avslut, gäller bägge sidorna men det finns inga vinnare i den nu uppkomna situationen!
Nu kommer utvecklingen av SAS irland intensifieras och i samma takt som piloter ska ersättas inom SAS kommer de att ersättas i det irländska bolaget!

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten