Här är SAS nya färger
Publicerad den 19 september 2019


Kommentarer
Det tycks, som om utseendet är viktigare för de flesta, än innehållet…å enda fördelen med ommålningen är att planen blir lättare. Resten är en smaksak.
Snyggt SAS, riktigt stiligt.
Likt Lufthansa? Inte ett dugg. Lägg liveryn bredvid varandra då blir det väldigt tydligt.
Kan bli kul för de som på ett nattstopp ska byta ut SAS klisterbokstäverna samt tvätta rent buken och laga Scandinavian texten. Personligen tycker jag motorerna kunde målats blå med vit SAS text som på fenan och SAS text på insidan av winglets. Dock viktigare att de har konkurrenskraftiga priser, avgångar, inte är försenade och flyger non-stop.
Sobert kanske nån säger men inte särskilt
upphetsande. Tacka vet jag TC. Snyggt!
Bättre vyer hittas här. Kul med texten “Scandinavian” under buken!
Nej, SAS kommer inte att säljas till LH. LH har fullt up med problembolag som Austrian och Swiss samt Eurowings
Dessutom är nuvarande SAS bemålning ganska lik LHs gamla…
Kan det vara ett av alla steg mot att säljas till LH?
De är ju rätt lika..
Något för BRA att ta lärdom av.
Tråkig och intetsägande. När man har chansen att förändra och använda lite färg så tar man inte chansen.
Det tycker jag med. SAS har verkligen fått till det här, grattis SAS!
Jag tycker att den är skittuff och jag kommer vara stolt över min national carrier när jag är ute och reser.
Konstigt att alla som kritiserar har så dålig smak, ska det vara så, eller är det något fel?
Man kommer flyga i Skandinavien ett par veckor innan den tas i bruk på longhaul.
SAS livery påminner inte direkt om en sexuellt upphetsad hund som Norwegians gör. SAS nya bemålning är så mycket mer elegant.
Besviken på att det ser ut som en kopia av Lufthansa. Inget i den här målningen är unikt för skandinavien alls. Tyckte mer om målningen som SAS gjorde av en 737a vid firandet av 70års-jubileumet. Varför hade man inte kunnat implementera den som målning för hela flygmaskinflottan?
Den tidigare grå färgen på flygplanskroppen har uppdaterats till en fräschare gråare nyans. Så här blev det fel i artikeln.
Flygkroppen är inte vit. Det är däremot SAS texten på fenan.
Det finns ju ingen röd tråd som ögat enkelt kan följa utan tre helt olika delar som blivit ihopsatta.
SAS loggan där fram är alldeles för stor. Förminska den lite och varför är den skriven i silver och inte blått?.
Sedan motorn… Vad ska det föreställa? Ser ut som diverse reservdelar som någon hittat på tippen. Varför målar man den inte helt blå? Eller om man nu tvunget ska ha den i metall, varför är inte hela i metall? Ser jätte märkligt ut och hör inte alls ihop med något SAS står för
Väldigt snyggt med motorerna i silver färg, påminner lite om Aeroflots ännu snyggare bemålning.
Egentligen så har väl inte färgsättning av ett flygplan så stor betydelse förutom igenkänningsfaktorn!
Men så vidare estetiskt är väl inte SAS nya look!
Då föredrar jag t ex Norwegian, enkelt stilrent och nationalistiskt
Kul att dom tar efter sin förebild, BRA med loggan i silver fram på flygkroppen 🙂
9/10 älskar den nya färgen. Hade motorerna dock varit röda som innan eller om de hade målat motorerna blåa hade det varit 10/10. Kan inte vänta tills man kan åka ner till CPH för att se den vackra maskinen
Snyggt! Spännande att se den i verkligheten!
Riktigt fin livery. Bra gjort SAS.
Stilfullt och ren skandinavisk design. I like.
Inte helt tokigt. Men tycker man borde ha målat motorerna blåa också. Eller helst hela flygplanskroppen i den SAS-blå kulör. Det hade varit fräckare.
Flygplanet ser ut att bestå av guld…
Enkelt , Scandinaviskt och hållbart, är ledorden.
Även vi tjejer i kabinen kommer att gå i samma färgpalett, blått runt ögonen , kastanj å silverpuder och purrpurr röda läppar.
Kaffet blir fortfarande svart och gratis.
Välkommen ombord till nya magiska SAS.
Stor logga – stora problem. Ex PAN AM
I övrigt ganska snygg. Blir enkelt för Lufthansa att anpassa sin “livery”.
Guld är komplex, silver är elegans.
Proffsigt Simple och effektiv…Bravo!
Väldigt likt Lufthansas nya målning.
SAS skulle haft sin silver logo i GULD!! Dom är ju bäst!
Nej, Flygtorget, det blir inte vit flygkropp, däremot en ljusgrå färg.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten