Ronneby flygplats ska moderniseras

Publicerad den 2 januari 2020
Kommentarer
En utbyggd ankomsthall och bättre utrymmen för gränspolis och tull. Det är några delar i den framtida moderniseringen av terminalen på Ronneby flygplats.
Ronneby är minst bland Swedavias tio flygplatser och hade förra året cirka 277 000 passagerare. Den civila delen av flygplatsen har anor från 1975 och behöver nu rustas upp. Eftersom det är Försvarsmakten som äger flygplatsen har Fortifikationsförvaltningen tagit fram ritningar på hur passagerarströmmar och andra ytor ska fungera optimalt.
 
När väl en om- och tillbyggnad sker är dock oklart. Det är Swedavia som måste fatta investeringsbeslutet och i det arbetet ingår Ronneby som en av tio flygplatser med olika behov.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Simon
2020-01-05 01:52

På tala om modernisering av Ronneby så är det hög tid att flygplatsen får en tågstation. Rälsen som trafikeras förhållandevis tätt av öresundstågen går ju bara ett fåtal hundra meter från terminalen.

Andersson
2020-01-03 23:06

Ingen som skrivit något annat. Försvarsmakten äger flygplatsen och därav har fortifikationsförvaltningen tagit fram ritningar för att civila människor inte ska kunna beröra den militära delen av flygplatsen. Står inget om att terminalen ägs av försvarsmakten.

Expressen
2020-01-03 08:48

Det är väl ändå Swedavia som äger den civila delen av flygplatsen?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten