Featured article image

Air Leap fortsätter flyga Örnsköldsvik

Publicerad den 29 december 2021
Kommentarer
Air Leap har beslutat att fortsätta flyga Örnsköldsvik - Stockholm Arlanda trots att Trafikverket meddelat att sträckan inte längre omfattas av den statliga upphandlingen.
Från och med den 1 januari 2022 trafikerar Air Leap sträckan helt på kommersiella grunder och fortsätter att utöka tidtabellen. Från den 30 januari flyger man två dagliga turer måndag till fredag, och en tur och retur på söndagar.
– Vi befinner oss just nu i den tredje djupa vågen av covid-pandemin, med stora utmaningar för samtliga flygbolag. Trots detta har vi beslutat oss för att fortsätta flyga Örnsköldsvik-Arlanda på kommersiella grunder och utan statligt stöd, säger Jon Melkersson, VD Air Leap.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Papa Hotel
2021-12-31 11:04

Vilket trams! Örnsköldsvik har aldrig tidigare varit upphandlat. Således kunde 2N knappast göra “Samma sak”

Op
2021-12-29 18:03

Har för mig Next Jet gjorde exakt samma sak o gick i konkurs
kort därefter. Varför försöker Air Leap att kopiera något som inte fungerade innan Covid o definitivt inte kommer fungera efter!

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten