Braathens Vingsatsning
Nu står det klart att bra ska leasa 5 a319. Vad tror vi? Svensk kabinpersonal eller hyr dom in?
svar
Nu är det ju VING som betalar BRA för att utföra dessa flygningar.
De här charter resebyråerna betalar
dåligt, små marginaler för flyg operatören
Det var ju ett Danakt bolag som konkade med en 100 miljoner i skulder trots att deras flotta flög mycket, bl.a från Svenska mindre flygplatser. Många flygbolag som haft stor produktion för charter branschen har konkat Sterling Maersk alla Thomas Johansson flygbolag etc etc
@ – det enklaste svaret är nog lågsäsong. BRA ska börja flyga dit från 27 april och därefter varje torsdag och det är utanför högsäsong. Räcker det med en A319 under lågsäsong så finns det ju inte någon större anledning att flyga med en A330 eller A321. Då kan Sunclass egna A321 användas till något annat, speciellt eftersom det i slutet av april så brukar resmålen till Medelhavet starta.
Såg på vings hemsida att BRA har en avgång i veckan från ARN till Teneriffa, undra varför inte Sunclass tar den linjen
@Stockholmare
Denna Vingsatsning är inte planerad för att gå från Bromma.
Den kommer gå från sk landsorts flygplatser.
Men för den skull vill bolaget kunna anv någon maskin när det behövs till annat tex special flygningar.
Samt att kunna gå BMA-MMX i peak tid där det just nu är väldigt stor efterfrågan på platser.
Därav är A319 en perfekt kärra.
Det går säkert att fylla enskilda avgångar till Umeå, Luleå, Göteborg och Malmö med Boeing 737-500 eller 600. Flygplatsen är dock inte godkänd för den typen av operationer och det finns ju faktiskt en anledning till att Arlanda öppnades och den tyngre jettrafiken flyttade från Bromma dit.
Finns väl inte underlag att fylla en sådan maskin, fortfarande bara ca 50% av passagerarna som återvänt sedan peak pre-corona. Gissar att 737 inte klarar de miljökrav som finns för att trafikera BMA.
Är det någon som kan svara på varför inte 737 skulle funka på Bromma?
@Speed
Nä 737 funkar EJ på Bromma!
Nej, speed, 737 fungerar inte på BMA.
Nej, inte samma ägare
Många ”experter” här.Ojoj.
Ja men har inte BRA o Flyr samma ägare ? Varför inte slänga in 5 st 737-600,-700 på Bra .
Just därför att det är extra viktigt att hålla nere kostnader även om det kan svida.
Med stundande lågkonjunktur känns all satsning på charter väldigt fel helt plötsligt. Vem ska flyga?
Misstänkter Ving vill göra med BRA som TUI gör med Jettime, dvs låter dom ta hand om “skiten” som är för dyr för det egna bolaget (Tuifly, Sunclass) landsort flygningar /korta serier som kostar mycket mer än a till b ifrån hemmabas.
Ving sponsar säkert en del i början sen plockar dom % på taxfree mm så det blir inte
så mycket kvar för BRA. Så villkoren för dom flygande blir därefter.
Instämmer med föregående talare. Före rekonstruktionen hade BRA avtal om jettrafik med German Airways. Man köpte alltså in den jetproduktion man ansåg sig behöva från annan aktör. Nu bygger man upp en egen stor och dyr organisation kring en ny flygplanstyp som till stor del ska serva ett annat bolags behov, dvs Vingresor. Ving, å andra sidan, ingår i en koncern med ett flygbolag, Sunclass, som redan opererar en flotta med flygplan i A320-familjen och som relativt enkelt borde kunna tillföra A319. Ledig kapacitet måndag-fredag hade då kunnat säljas till BRA. För en utomstående blir den valda lösningen ett svårbegripligt koncept men ganska snart kommer verkligheten i kapp och vi får se vad resultatet blir.
Det blir nog svensk personal men vi får verkligen hoppas att de får till ett vettigt avtal.
Fö en lite konstig satsnig från BRA. De kör ju stenhårt på att de är ett inrikesbolag och med väldigt hög miljöprofil. Att flyga en liten jet (319) passar då näppe in i deras brand. De tar en stor risk i mina ögon.
Så varför döpte man om SAS Norge till SAS Braathens om man inte köpte varumärket Braathens när man tog över det konkursfärdiga bolaget?
Eller köpte man bara varumärket Braathens i Norge och det skulle vara anledningen till att Braganza kan köra vidare med Braathens i Sverige? I så fall mycket klumpigt av SAS. Man skulle säkerställt att man ägde varumärket fullt ut och säkerställa att ingen kan använda det igen.
In och sök på prv.se så ser du att det tillhör Braganza. Vad skulle SAS kunna tycka om ett varumärke som dom inte äger?