Featured article image

SAS sparkar ordförande i Svensk Pilotförening

Publicerad den 2026-08-29 09:56av Redaktionen
Kommentarer
SAS har med omedelbar verkan avskedat Mattias Åman Thiel, som är både kapten och ordförande för SAS-sektionen inom Svensk Pilotförening. Facket kallar beslutet ett frontalangrepp mot föreningsrätten, medan SAS ser ärendet ur ett annat perspektiv.

Under fredagen avskedade SAS kapten Mattias Åman Thiel med omedelbar verkan. Han har arbetat inom SAS i 28 år och är ordförande för SAS-sektionen inom Svensk Pilotförening, SPF, som representerar omkring 400 SAS-piloter. Beskedet ska ha lämnats via en extern advokat.

SAS har inte offentligt redovisat några mer detaljerade skäl till avskedandet. Enligt uppgifter från SPF handlar arbetsgivarens invändning om att Thiel inte skulle ha utfört sitt fackliga uppdrag på schemalagd tid.

Facket avvisar den beskrivningen. Enligt SPF handlar det om nio enstaka dagar under de senaste tre åren. Föreningen menar att Thiel under dessa dagar har arbetat fackligt i enlighet med den praxis som under flera decennier har gällt för förtroendevalda inom SAS och andra svenska flygbolag.

Två helt olika bilder av samma arbete

För flygande personal är fackligt arbete inte nödvändigtvis något som sker på den vanliga arbetsplatsen eller under arbetsgivarens direkta kontroll. SPF framhåller att det är en etablerad del av hur fackligt arbete för flygpersonal har organiserats under lång tid.

SAS uppger samtidigt att bolaget står bakom den skandinaviska arbetsmarknadsmodellen och det fackliga samarbetet. Det leder till frågan hur gränsen mellan arbetsgivarens arbetsledning och en fackligt förtroendevalds uppdrag ska dras.

SPF går till domstol

Svensk Pilotförening tänker inte låta saken stanna vid dagens besked. Facket meddelar att man omedelbart vidtar rättsliga åtgärder för att få avskedandet ogiltigförklarat. SPF kommer dessutom att begära att Mattias Åman Thiels anställning ska bestå medan tvisten prövas.

SPF ordförande Tristan Okkonen beskriver beslutet som ett ”frontalangrepp” mot både fackföreningsrörelsen och den berörda förtroendevalde. Föreningen menar dessutom att avskedandet måste ses i ett större sammanhang och hänvisar till tidigare konflikter mellan SAS och fackliga organisationer.

Frågan är därför om detta blir ett isolerat personalärende – eller början på en betydligt större arbetsrättslig konflikt.

SAS befinner sig samtidigt i en expansiv fas

SAS är mitt i en omfattande förändring av verksamheten. Bolaget har beställt nya flygplan och ska bland annat få in 45 Embraer-flygplan under de kommande åren. Samtidigt har SAS investerat kraftigt i långdistansflottan. Det betyder att relationen mellan ledning och flygande personal kommer att vara viktig under lång tid framöver.

Nya flygplan innebär nya besättningsbehov, nya operationella förutsättningar och sannolikt också nya diskussioner om avtal, bemanning och arbetsvillkor. Mot den bakgrunden är det svårt att helt bortse från tajmingen.

En konflikt som flygbranschen kommer att följa

För en utomstående kan det här kanske se ut som en konflikt mellan ett företag och en enskild anställd. För flygbranschen är bilden betydligt större.

Pilotfackens roll i den skandinaviska flygmarknaden har under lång tid varit stark. Arbetsvillkor, säkerhet, schemaläggning, bemanning och kollektivavtal är frågor som direkt påverkar den operativa verksamheten. Därför är utgången av denna konflikt något som kommer att följas noggrant av både piloter, fackförbund och flygbolag.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Pilot SAS.
2026-08-29 11:06

SAS strategi verkar vara att bemöta kritik genom personangrepp och på så sätt skapa en kultur där kollektivet blir passivt och rättar sig i ledet.
Att lyfta problem ska inte mötas med tystnad eller ifrågasättanden av personen som framför kritiken.
Det finns uppenbarligen många problem inom SAS som behöver kunna diskuteras öppet och konstruktivt. En arbetsgivare som inte tillåter kritik eller obekväma frågor riskerar att skapa en tystnadskultur där problemen växer i stället för att lösas.
SAS har utvecklats till en av Skandinaviens sämsta arbetsgivare, det borde vara en varningssignal som ledningen ska ta på allvar.

SAS
2026-08-29 10:07

Semester och fackligt arbete kan inte ses som förenligt.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500