Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

God Jul önskar GOT

Tråden startades av Tomten

http://www.transport.se/Transportarbetaren/Start/Nyheter1/Manga-lastare-sjukskrivna-pa-lastare/

Publicerad den 2013-12-23 13:57
Skriv ett svar
Antal svar: 11

svar

Rune
2013-12-26 10:36

Det finns smartare sätt att visa sitt missmöje än egoistiska handlingar som drabbar oskyldiga
Den gamla Transportandan går visst aldrig förlorad.

Fan, värre än Byggnads

@ Kalle sändare
2013-12-24 22:07

Nej så är det absolut inte.

@Kalle Sändare
2013-12-24 12:33

Nu är det dock inte alls så som du säger när det kommer till bemanningen på flighterna. Två personer på en inrikes ren ankomst eller avgång. Fyra man på en vändande flight. Vi är absolut inte fler per flight än Menzies och Nordic. Varför ljuga, Kalle?

Kalle sändare
2013-12-24 11:17

Det är dags att SAS lastarna förstår att man kan inte vara 6 gubbar på en inrikes flight. Då Nordic och Menzies har 3 gubbar på sina inrikes flighter.

Om nu Swiss port köper SAS så kommer de stt ta fram den stora yxan och svinga ordentligt. De skall tydligen vara värre än Menzies.

Välkomna till verkligheten!

Sv. Bra att folk ställer upp.
2013-12-23 19:30

Du skulle aldrig göra det själv förstår jag om du skulle tvingas gå ner i lön och arbetstid. Du sväljer allt med hull och hår. Arbetsgivarn: “Sorry, du får jobba heltid men måste gå ner till 5000 i lön”, Du: “bra.” och går där ifrån utan protest, arbetsgivare gillar sånna som dig, så kan man pressa priserna mer. Det är ett sunt företagsklimat och sund inställning till arbete!

Menzies
2013-12-23 19:05

Menzies borde erbjuda samma överraskningar med tanke på hur Menzies behandlar sin markpersonal.

Lastare
2013-12-23 19:01

Synd för passagerarna. Men, annars förstår jag varför lastarna gjorde ett sådant val. Fast, är jäkligt besviken på de, som åkte ner från ARN. Riktigt förbaskat dåligt mot kollegorna, tänk på det nu under jul, när ni tycker ni var så duktiga, nog inget ni skall tala högt om på jobbet sen, för de andra skiften!

Ställer upp
2013-12-23 18:08

Klart man måste ställa upp så att inte löner och andra förmåner pressas upp. Det är klart man tar en för laget så att arbetsgivarna kan vara lugna och inte sätter julgroggen i vrångstrupen.

Bra att folk ställer upp.
2013-12-23 16:59

Ja vilka puckon, kör med vilda strejker precis som danskarna.

Bra att det finns folk som jobbar så att allmänheten inte drabbas av SAS vanliga interna skit.

SAS
2013-12-23 15:51

Vilka idioter åkte över från ARN? Det är skottpengar

päronet
2013-12-23 14:43

Haha snyggt av markpersonalen, tuff förhandling ska mötas med tuff förhandling.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500