Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Hur utveckla ARN?

Tråden startades av Maj-Britt Pedrosson

Arlanda befinner sig precis i centrum av ganska
starka nav. HEL och CPH helt överlägsna som
långlinjenav och OSL Nordens största flygplats.

Det finns dock exempel på flygplatser som lyckats
attrahera interkontinental trafik utan draghjälpen
från lokalt baserat nätverksbolag. Räknar inte SK
dit eftersom man ( Swedavia och SK) inte ens vill flytta inrikestrafiken
till T5.

GVA har ju åtskilliga Asiatiska och Amerikanska
bolag. Likaså MAN.

Vad kan ARN lära av dem?

Inser givetvis att det finns stora skillnader mellan
Geneve, Manchester och Stockholm
men också likheter.

Tänk fritt och budgetlöst.

Publicerad den 2014-01-05 14:45
Skriv ett svar
Antal svar: 22

svar

Passagerare
2014-01-06 19:44

Lägg en Long haul-linje mellan Tokyo-Kiruna istället från November till April. Jag åkte upp till Kiruna idag och de var ca 85 % Japaner ombord på planet.

Kalle
2014-01-06 19:22

Härligt med alla skånska och danska CPH-troll.

Nej, man behöver inte ta sig till CPH för att ta sig ut globalt. Det går alldeles utmärkt att undvika CPH för precis alla flygresor. Om man nu ska till CPH går det utmärkt att ta sig till Malmö och ta tåget över.

Det finns gott om äkta globala hubbar i Europa för en rogivande flygning istället för att ta sig dit via CPH.

Buckweat
2014-01-06 17:30

Om det så vore gratis på Arlanda express så skulle inte fler personer flyga. Möjligtvis går Abdullahs taxibolag i konkurs.

Direktlinjer så man slipper byta i CPH, AMS eller FRA. Men SAS vågar inte.

Pågen
2014-01-06 13:44

Inte utveckla ARN – avveckla istället ARN.
ARN ligger alldeles för långt bort för att vara intressant för halva Sveriges befolkning boende söderut.
CPH har bättre logistik och man slipper dessutom ett tidsödande byte genom att undvika ARN.
Alla som bor söder om STO kan med lätthet ta E4:an hela vägen till till Kastrup.

Sv Peter
2014-01-06 12:01

För allt i värden låt oss slippa Ryanair på Arlanda.
Betalar de som alla andra kan de väl få flyga från terminal 2.

Peter
2014-01-06 11:51

Bygg ytterliggare en Pir på T5 med möjlighet för större kärror.
Kopiera Helsingfors koncept att bli en bra hub för Asien
Sluta dalta med SAS.
Förbättra infrastrukturen mellan terminalerna.
Ta bort avgiften för Arlanda express, det bör vara gratis att åka om man har flygbiljett.
Stäng Skavsta och låt Ryanair etablera sig på Arlanda.
Behåll affärsflyget på Bromma och fokusera passagerarna till ARN.

Sv Arne Anka
2014-01-06 10:46

De nya kunderna du kan få är de som flyger från Bromma och Skavsta. Hur än du förändrar Arlanda kommer Bromma och Skavsta att behålla sina kunder.

Vill du få dessa kunder stäng Bromma och Skavsta för linjetrafik.

Smurfen
2014-01-06 10:03

Det handlade väl om att drömma utan budgetkrav?

Då hakar jag på förra talare. Bygg ut CPH. Bygg en sjukt lång CPH Express som ersätter Arlanda Express. Direkt Stockholm City – CPH i halsbrytande hastighet. Samma priser såklart.

Gör om Arlanda till Flyghistoriskt museum med tillhörande köpcenter där nyfikna kan se hur det funkade en gång i tiden på en flygplats som hette Arlanda. Det kan vara som en live-teater där man har statister som kanske bogserar runt någon gammal sleten SAS-kärra och vinkar till publiken.

Anlägg en stor fin park på bana 3 där man kan ta med en picknick och njuta av tystnaden.

CPH
2014-01-06 09:43

Lägg ner ARN och bygg ut CPH.
Man måste ju i alla fall ner till CPH för att ta sig ut globalt!

Arne Anka
2014-01-06 09:20

#Svar Arne Anka

”Nej alla flyg går ej från en terminal. En stor flygplats måste ha flera terminaler för att fungera. Många andra flygplatser är betydligt sämre än Arlanda. Till parkeringen går det gratisbuss.

Att gå mellan terminal 4 och 5 är inget problem. Flyger alltid på en bokning så bagaget behöver jag inte frakta runt på Arlanda.

Arlanda kommer ej att bli mycket större. Arlanda har den kapacitet som behövs för sitt upptagningsområde (upptagningsområdet växer ej)”

Nu gällde INTE denna forumtråd om att försvara Arlanda, utan om att utveckla flygplatsen. Jag kan Arlanda på mina 4 fingrar, och med din inställning att allt är bra som det är kommer inte flygplatsen att utvecklas och attrahera nya kunder.

Cargo
2014-01-05 23:38

Hur ofta blåser det för att man inte kan utnyttja 01/19 för all tung trafik? Spontant gissar jag på väldigt sällan banan är ju typ3300m så där kan alla ta av med Mtow.

Småkärrorna lär ju klara sig på dom andra banorna.typ b737/a320

All annat handlar om logistik o priser är dessa rätt kommer trafiken annars inte.
Många glömmer att Sverige är ett stort land med liten befolkning!
Skatter och avgifter,cargo terminaler, transfer för pax osv

Något jäkla skytrain är ju rena fantasier tror ni att stockholm är hongkong eller?
Några stackars hundra meter klarar nog dom flesta att gå!

//744

Sim
2014-01-05 22:48

Det enda Arlanda behöver är utveckling. Jag tror att det bästa vore att totalt börja om från början, men dessa punkter skulle förbättra dagens Arlanda väsentligt:

– Bind ihop fler terminaler, te.x. Terminal 2-4 så att man minimerar den “teoretiska” längden på Arlanda, så att det blir två terminaler på rad, inte 4

– Som flera sagt, bygg någon form av Skytrain, kanske på Airside så väl som på Landside, för snabbare transfer mellan 4 (2) termnialer

– Förläng Bana 3 och 2 till minst 3000 meter. Med dagens längd så kan allt mellan en A332-A388 få svårigheter att lyfta eller landa på dessa banor, Detta skulle höja effektiviteten väsentligt!

– RIV Terminal 3 och bygg en ny pir på Terminal 2, skulle kunna kombineras med punkt ett, Hela D-plattan måste göras om och effektiviseras, så gate taxeringslinjerna inte är så långa så tre gater skulle få plats. Detta skulle leda till fler remote-stands.

– Bagagehanteringen måste bli bättre och funka för transfer mellan ALLA terminaler!

Jag har haft kontakt mer Swedavia, och de påstår att det ska släppas stora planer om Arlandas utvecklig “i början av nästa (detta) år”! Väntar med spänning!

P-O
2014-01-05 20:30

– Göra det mer lätt tillgängligt och billigare att ta sig till flygplatsen, med andra ord sluta ta ut hutlösa biljettpriser på tåg och en “straff”-avgift för man åker tåget.

– Skrota x antal andra flygplatser i närområdet för att koncentrera trafiken

– Fokusera på flygtrafiken mer än att utveckla butiksytor

– Fixa längre landningsbanor

– Jobba med och inte emot flygbolagen

Sedan kanske det behövs investeringar av andra parter för att göra regionen attraktiv för investeringar för att kunna locka resenärer utifrån också vad kan Sverige bjuda på? Så länge Stockholm motarbetar sig självt och bygger arenor och gallerior kommer knappast nya turister eller affärsmän att lockas dit, kanske dags för hela svenska näringslivet att tänka om och inse att landet inte enbart kan drivas och en oändlig tjänstesektor.

Tyvärr är Skandinavien inte världens intressantaste område, och det största långväga utbytet vi har är egentligen USA, eftersom vi är amerikaniserade till tusen. Sedan åker vi till Thailand och ligger med lite barnprostituerade, så det finns inget egentligt underlag för fler long haul satsningar, folk är för enspåriga.

Men skulle vara intressant att se om man kunde i framtiden se direktlinjer med både Indien, Sydafrika, Brasilien, Japan, Kanada och andra stora länder, men det kommer väl inte hända inom en 50-årsperiod, om ens i detta sekel. Vi kanske får nöja oss med lite europatrafik och några enstaka långflygningar med de få bolag vi har baserade här (om de finns kvar om några år dvs).

Sv Realisten
2014-01-05 20:05

Skavsta kommer att växa (ligger söderut).

Realisten
2014-01-05 19:33

Lägg ner och bygg om från början. Gör nåt bra för en gångs skull!
Sverige är felplacerat för en storflygplats.

Alternativt flytta antingen flygplatsen eller Sverige söderut – där människornas finns.

Sv AirExpress
2014-01-05 19:18

Samtidigt som Stockholm växer så minskar befolkningen ute i landet.
Det blir färre som flyger till Stockholm och via Arlanda.

De i Skåne tar sig i stället till Köpenhamn.

AirExpress
2014-01-05 19:12

Stockholm växer med två SL-bussar varje dag.

Champagne skall drickas ur glas, ej plastglas.

/AirExpress

Sv Arne Anka
2014-01-05 19:07

Nej alla flyg går ej från en terminal. En stor flygplats måste ha flera terminaler för att fungera. Många andra flygplatser är betydligt sämre än Arlanda. Till parkeringen går det gratisbuss.

Att gå mellan terminal 4 och 5 är inget problem. Flyger alltid på en bokning så bagaget behöver jag inte frakta runt på Arlanda.

Arlanda kommer ej att bli mycket större. Arlanda har den kapacitet som behövs för sitt upptagningsområde (upptagningsområdet växer ej).

Arne Anka
2014-01-05 17:59

Problemet med Arlanda är att man inte från början har byggt flygplatsen som en transferflygplats, och det har med åren utvecklats till ett riktigt lapptäcke. Det är precis som varje terminal lever sitt eget liv oavsett dom andra. Det kan bli rejäla gatlopp för den som skall hinna mellan terminalerna och byta flyg. Visst, det finns buss 10 ute på gatan men nog är det ett förbaskat strul, och inte enkelt för en förstagångs transfererande passagerare att hitta. Chansen är nog att denne byter plan på Arlanda både för första och sista gången.
Tänk om man kunde bygga ett ”Skytrain” mellan terminalerna och dessutom förlänga det till långtidsparkeringen, väldigt dyrt i och för sig men miljövänligt och enormt praktiskt. Vill minnas jag har åkt sådana på Gatwick, Singapore, Newark, Frankfurt och något till ställe, kan det ha varit Dallas kanske som gick ut till parkeringen dessutom?

pf
2014-01-05 17:14

Når man ankommer Arlanda inn fra ikke-schengen destinasjon, og skal til passkontrollen, så få man en følelse av fengsel (eller det som verre er), og ikke en interkontinental lufthavn….ja egentlig var det bedre på Schønenfeld i DDR-tiden……

Klart pax og flyselskap vurderer andre plasser under slike forhold.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500