Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Round trip BCN – 538 SEK eller 4319 SEK?

Tråden startades av NeverSAS

Planerar en flygresa round trip Barcelona avresa 16 mars och hemresa 21 mars.

Söker flygresa på Ryanair: 508:00 SEK
Söker flygresa på SAS: 4319:00 SEK

Är någon förvånad varför man väljer Ryanair?

Ps. Det blir något billigare med SAS om man orkar vänta och byta flight i Frankfurt. Vem vill det – när det finns nonstop tillgängligt?

Publicerad den 2014-02-26 19:35
Skriv ett svar
Antal svar: 43

svar

Steeeeeve
2014-02-28 17:04

@F/O A330/A340

Avundsjuk på vemdå? och på vad? Har gått statlig utbildning och aldrig betalt för vare sig utbildning eller TR. Synd att du var tvungen att jobba för att betala för din utbildning.

Sv. Magnus R
2014-02-28 14:04

Jag reser en morgonflight med Norwegian kl7 från Arlanda till Malaga. Vi åker hem veckan efter kl 14.30 från AGP, finns även en flight 19.20 från Malaga hem så jag vet inte var du hittat att DY endast har kvällsflygningar ner till Malaga.

F/O A330/A340
2014-02-28 12:28

@Steeeve
Ditt inlägg bara skriker avundsjuka för oss som har haft turen att kunna jobba ihop pengar för en flygutbildning. Men res du gärna med Ryanair, det gör oss på de andra bolagen en tjänst.

Magnus R
2014-02-28 08:57

Intressant.
Kollar resa med familjen till Malaga i sommar.
Ryanair, Norwegian och SAS håller mer eller mindre samma priser tycker jag.
Till o börja med skiljer det en slant, Ryan billigast givetvis men sämst tider för oss.
Men med alla jäkla tillägg blir det inte mycket som skiljer genom något bolag.
Sas har bäst flygtider till bästa pris iaf i Juli till Malaga.

(Morgon flight dit, kväll hem, norwegian och Ryan har tvärtom vilket är trist)

Wizard
2014-02-27 19:50

@ Steve.
Mycket underligt har passerat här på forumet men mest knäppa inlägget står puckot Steve för.

Steeeeeve
2014-02-27 19:31

Om man betalar 350k för ett pissjobb så kan ens mentala nivå knappast överstiga en femårings. Därför flyger jag inte med ryanair. Det är barnarbete.

Ryan for ever
2014-02-27 19:18

Ni som klagar på Ryanairs låga priser. Har ni tänkt på att detta flygbolag drar in mer pengar på spinoff produkter än på själva biljetten.

För varje bokat hotell, bokad bil eller försåld reseförsäkring – så tjänar Ryanair åtskilliga miljoner varje år. En 33 cl burk öl som kostar 5 SEK att köpa i Tyskland kostar 45 SEK på planet.

Kommuner och organisationer betalar gladeligen miljoner för att få reklam både i och utanpå flygplanen.

Idioter som är knasiga på skraplotter drar in miljoner både till välgörenhet och till Ryanair.

Vilka är smarta och vilka sitter fast i gamla stelbenta konventioner?
Jag tycker Ryanair är smartast – vilket gynnar oss passagerare.
Tack Ryanair för att ni vågade gå mot strömmen av tråkiga gamla SAS-stofiler.

Hans Ecker
2014-02-27 16:34

Betalar gladeligen 4319:- för en biljett med SAS, men det klart… Alla kanske inte har ett toppjobb på en investmentbank som mig.

Sv råger
2014-02-27 16:13

Det fanns många som åkte till London även för i tiden. Men de flesta åkte båt från Göteborg till London.
Det gjorde jag 1958 det var mitt första besök i London.

Sv Ryanair 4 ever!
2014-02-27 16:09

Ryanair är värdelösa för Sverige.
De trafikerar inga inrikesdestinationer. Ur Sveriges synpunkt är marginella (en flugskit).

Ryanair 4 ever!
2014-02-27 16:00

Har guldkort på Ryan och jag skriver under på varje stavelse som “NeverSAS” skrivit. Samtliga resor på Ryan har funkat klanderfritt och till en bråkdel av priset av SAS. Allvarligt, vem väljer SAS idag?

råger
2014-02-27 15:03

I början på 90-talet kostade det 6-7.000 att åka över dan till London eller
Paris. Inte många åkte. I dag kostar det 25% av den summan och
antal pax 4-5 dubblats. Ändå längtar många i branchen tillbaka till den
tiden……

Allah
2014-02-27 14:17

Skrämmande vilken människosyn en del har. Hoppas ni skämtar. Det handlar inte om SAS, det handlar om hela flygbranschen och om hur resten av samhället ser ut. Men visst, om ni bekväma lata Svenssons vill fortsätta såhär så gör det. När maten är slut finns det säkert bullar till er.

NeverSAS
2014-02-27 13:57

Som jag sa, 38 gånger med Ryanair – aldrig haft några problem.
Jag har alltid valt billigaste biljetter i god tid. (den som är slö och inte planerar i förväg får skylla sig själv…..)

När jag en gång flög med SAS till Newark blev jag strandad där pga av SAS var försenat till anslutande flyg till Fort Lauderdale. SAS personalen var direkt otrevlig och ovillig.
Missade en semesterdag. Aldrig mera SAS för mig.

Ryanair har däremot ALLTID varit punktliga – det är viktigt för mig!
SAS no, no, no more.

Ryanair, no way!
2014-02-27 13:40

Då ingår bagage, mm. Att leta upp dyra biljetter på en nästan slutsåld flygmaskin, vad säger det?

Ryanair är ett skitbolag som utnyttjar personal och passagerare, det finns en ändlös rad med exempel på det. Ryanair skiter i Allmänna Reklamationsnämden, det säger allt! Önskar du problem, så flyg med dem. Hoppas du kommer hem igen, haha!

http://www.juicejacker.com/why-you-must-never-fly-with-ryan-air/

Sv NeverSAS
2014-02-27 13:34

Jag jämför flygbolag med flygbolag, inte äpplen och päron.

Ryanair har mycket dålig service och höga priser.

Ingen kan flyga de sträckor som Ryanair gör med enbart de lägsta utannonserade priserna. Det förstår var och en som har någon insyn i flygverksamhet.
Det snittpris passagerarna betalar på Ryanair flygningar är betydligt högre än det utannonserade priset.

RYANAIR ÄR DYRA, med bondfångeri lockar de passagerarna. När man redan är lurad vågar få erkänna att de vart så dumma och köpt biljett hos Ryanair.
De flesta dårar försvarar sina misstag!

NeverSAS
2014-02-27 13:24

Fel, fel, fel.
Ryanair är mycket billiga i förhållande till den service de ger.
Jag har flugit 38 gånger med Ryanair. Alltid bra bemötande från personalen.

Ryanair flyger ännu bara inom Europa. Två eller tre timmars flygning kräver inte mycket daltande med passagerarna. Jämför med tre timmar med SJ. Vad får du för service på en sådan resa? Eller tre timmar på SWEBUS?

Så korta resor kräver ingen extra service. Vill jag beställa en pizza slice med en öl så fixar cabin crew detta. Kan man få detta på SWEBUS? Icke! Men ingen klagar över utebliven service efter tre timmar i bussen. Mycket märkligt varför flygpax kräver uppassning och daltande på kortresor………

Sv NeverSAS
2014-02-27 11:56

Den fria marknaden använder alla medel för att maximera sin förtjänst. Tillgång och efterfrågan styr priserna. När efterfrågan är låg är priserna låga. När efterfråga är priserna höga.
Kreativa prissättningar används av lågprisbolagen för att få det att se billigt ut. Man tar dock ut betalning för en massa tilläggsprodukter.

J.m.f.r USA där i prissättningen man säger $1.99, $99.99 detta vilseleder största delen av kunderna $1.99 verkar mycket billigare än $2.00

RYANAIR ÄR DYRA för den minimala servicen de ger!!!!!!!

Joe
2014-02-27 11:46

Självklart väljer man Ryanair!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500