Sterling – ingen barmhärtig samarit
Först gick NB ut med pressmeddelande om att det var så väldigt trist när andra flygbolag gick i konkurs (läs: islandsägda systerbolaget Fly Me) och när kunderna kommer i kläm. Därför skulle NB nu hjälpa dessa stackars pax genom att erbjuda platser på sina flyg. Ett par timmar senare visar VD Almar sina rätta färger: Man kan nu säkra sig en plats ombord på en NB maskin, t.ex. på MMX-ARN, genom att betala ca SEK1000, om man har tur. Har man otur så blir det några tusen man får hosta upp. Skandal!! Sterlings ledning blir aldrig bättre, nu sitter jag bara och väntar på nyheten om när NB också går omkull. Undrar var Almar får alla pengarna ifrån, de pumpas ju bara in i bolaget?? Jag bara undrar…
svar
Hur kom denna 5 år gamla tråd igång?
…och hur gick det för Sterling?
“är det inte sånt som kallas Inside Information?”
Nej det kallas mullvadism!
det skumma i allt detta är ju hur Sterling så himla snabbt kan få så många bitar på plats….är det inte sånt som kallas Inside Information? I mina öron så är det inte rumsrent…och vaddå, som det står på Sterlings hemsida:”Är du före detta FLyMe anställd och vill fortsätta flyga, ring oss”. VAddå, har dom rekrytering eller inte?
Nu har Sterling chansen att köra inrikes.Tror att de har följt Flyme situationen noga.De startade nyligen inrikes i danmark, så inrikes i sverige var en inte så oväntat steg.Nu är Flyme borta så mera passagerare åt sterling.Och ingen bättre sätt att få nya kunder genom att hjälpa de i nöd.smart gjort av Sterling.
Nä men det är ju som jag sagt att det skall man använda Fly Me till ,de sugs upp i Sterling eller som någon sa den Islänska högrisk pizzan.
Läste i bladet att Sterling skall börja flyga senare i vår på UME och LLA, någon som vet om detta bara är snack eller om dom har haft planer på detta länge.
Cool`t att få fram så mycket crew´s och plan på så kort tid, tänker bl.a på poängberäkning osv. har Sterling ett garage med en massa flygplan ? det dom har går ju redan för fullt, eller står många på p-platsen
Jag vet vad det står på Sterlings hemsida, som nu har “uppdaterats” för sjuttiofemte gången. Det jag vill understryka är att Sterling, med Stefan Villner i spetsen, gärna vill framstå som barmhärtiga samariter i pressen, för DET är just DET – gratis reklam! När det sen kommer till stycket så är detta såklart ytterligare ett sätt för Sterling att tjäna pengar. Ungefär som för ett år sedan, då Norwegian (som Sterling har code share med) ställde in några flighter ifrån CPH och VD Almar upptäckte att han hade massor med plats på sina egna flyg. Då slog man en signal till Space Control och så rök priset från DKK360 oneway upp till billiga DKK2360 oneway!! Undrar om sådant är lagligt? Ni kan förstå att man undrar om mycket när det gäller Sterling och deras märkliga “affärsstrategier”. När jag läser att man tycker att Sterling Airlines A/S är ett stabilt och proffsig flygbolag, ja, då måste jag ha spypåsen nära tillhands. Samtidigt kan jag gott förstå att folk är rädda om sina arbeten och försvarar dem och Sterling med näbbar och klor. Bli inte besvikna bara om ballongen spricker under året.
Rättar mig själv, det finns tydligen kopploingar mellan Sterling och FlyMe
kolla in på http://www.di.se/Nyheter/
Sterling har väl andra ägare än dom som var ögare till Fly Me.
Är det inte som som äger 22% av Finnair och då indirekt Fly Nordic.
Sterlings avgång NB 5107 GOT-ARN kl 13.35 men avgick 40 minuter sent hade 22 pax!
Dyr marknadsföring.
Har jag missat något. skall Sterling börja flyga på FlyMe:s inrikes rutter?
Sterling bra gjort,ni visar än en gång upp vilket stabilt och proffsigt flygbolag ni är… En stor ros..
Affärsdrivande företag skall heller inte vara några barmhärtiga samariter. Oerhört generöst av Sterling att erbjuda gratis ersättningsresor – ett mycket prisvärt alternativ för företaget att få mediauppmärksamhet. Betydligt billigare än att t.ex. annonsera. Många privatresenärer som är flexibla i sitt resande kan säkert utnyttja detta erbjudande. De som absolut MÅSTE resa har redan bokat nya biljetter, och BETALAT vad det kostar. Slutet gott allting gott!
Läs ordentligt, så slipper du “undra”.
Har du gått in på Sterlings hemsida och läst ordentligt??? Du är fel informerad!
Finns det platser lediga så åker du med gratis!!!