Norwegian vs SAS
Citat SAS ( SAS Group )
“För oss är det viktigt att ligga i framkant när de gäller utvecklingen av ny och miljövänlig teknik. ”
För den som nu seriöst är intresserad av nyanserad analys bolagen emellan kan det vara värt att läsa Veckans affärer
http://www.va.se/special/i-europa-kommer-alla-att-konkurrera-mot-alla-522463
Alternativt googla på – veckans affärer norwegian vs sas
svar
Vad står det i matchen?
Har just kommit hem från en 5 dagars resa till Thailand. Helt klart är Thai-Engelska svårt att förstå. Speciellt ombord på en bullrande B777.
Träffade några engelsklärare i Thailand en Thailändare, en Norrman och en Engelsman. Alla undervisade engelska i Thailand de berättade att de flesta engelsklärare var Thailändare som själva hade svårt med uttalet. Men man pluggade glosor. Endast en av dessa lärare satsade mycket på uttalet, gissa vem.
SAS Janne pratade om det kärleksfulla ledarskapet och om platta organisationer i sin bok som fortfarande står sig, men det är banne mig inte mycket av detta som syns i vare sig SAS eller Norwegian.
Norwegian har ansatte på BKK basen, alltså det är ingen bas.
Varför säger du att de har folk ansatte på BKK basen om det inte är en bas.
Vad menar du?
Förstod inte ett dugg vad du ville ha sagt Observer .
Är Norwegian starkt negativt då ?
Norwegian levererar stark rapport för mars, med negativ yield i linje med den kraftiga expansion bolaget genomför.
SAS förväntas fortsatt negativt.
Jan Carlzon myntade uttrycket “Vi flyger inte flygplan, vi flyger människor”. Därför skapade han något unikt.
Nu kopierar SAS bara andra. Business Class på longhaul förnyas med nya interiörer och lay-flat säten, sådant som konkurrenter haft i 10 år.
@svar Lasse , Norwegian har ansatte på BKK basen , atså det er ikke en base , det er en destination som de har gjort til en base , de flyver TIL Thailand 3-4 gange om ugen måske 5 er det så nödvendigt med en base ?? NEJ , det er skatteflugt og social dumpning og labourshopping , det er hvad det er og kan ikke sammenlignes med f.eks CPH hvor man trods alt opererer med 14 fly.
Men misforstå mig ikke , jeg ved godt de Thai ansatte er lykkelige 15.000 baht i lön og ca. 60.000 baht i diäter fordi de er borte på lange slinger til USA , de er ikke dem jeg har ondt af , nej det er de normänd , svenskere og danskere blandt Norwegians ansatte som du så fint nävner der burde bemande disse fly , dem har jeg ondt af men de giver aldrig et pip fra sig , hvorfor egentlig ??? Jeg må spörge dem näste gang jeg er dem i security i CPH når de med misundelse ser 12 Thaier går ombord på FLL maskinen og de flyver Ålborg , lur mig om ikke de hellere ville en tur til Florida bare en gang imellem.
Jag pratar NAI, inte NAS. Två olika bolag även om det ägs av samma smurf.
Visst idag operar NAI med norskt AOC, skillnaden blir när dom får igenom sin bekvämlighetsflagg på Irland. Då tror jag det är “sänk din lön eller försvinn” som lär hända.
Men om du inte är inom flyget, så ser du inte problemet. I min värld är jobbet som pilot som vilket annat kontrorsjobb som helst. Hur skulle det se om alla kontorsjobb eller verkstadsjobb hotades av samma sak?
Om du har ett vanligt 9-17 jobb, skulle du vilja bli av med alla dina förmåner för att inte riskera att förlora jobbet?
Norwegian har norske ansatte på den norske basen, svenske på den svenske, danske på den danske, finske på den finske, amerikanske på den amerikanske, og Thai på den i Thailand. Hva er problemet?
Bra video det där.
“Wolf is at the door” (http://m.youtube.com/watch?v=Qj9_jt_5jHY)
För dom som vill, kanske intetsägande och en snubbe som gör allt för att inte förlora sitt jobb. Men han har en poäng. Utan att rabbla siffror, men kolla på sjöfarten även här i Europa och i Sverige. Hur många svenskregistreade fartyg finns det? Var kommer den större delen av bestättningen ifrån? (babbla inte siljaline nu utan den “riktiga” sjöfarten med frakt).
Dom är INTE europer (är dom det, är det öststatatare) även om dom mest seglar runt här i “väst”. Vill vi förlora våra jobb till fördel för dom “icke utvecklade” länderna vad gäller sociala avtal och löner?
Jag känner mig säker på att det inte drabbar mig som redan är kapten med flera tusen timmar av befälhavartid på olika typer av jetmaskiner, men hur drabbar det er som inte hunnit igång än med er karriär? Är ni beredda på dessa försämrade vilkor som knackar på dörren bara för att få flyga?
Flyga är kul, givetvis, men efter något år är det som vilket jobb som helst.
Jag vill inte vara den som säger “vad var det jag sa” om 5år eller så när alla piloter saknar socialaförmåner och vi här går runt och gnäller om piloterna på SAS/Lufthansa etc är Thailändare och man inte förstår deras Engelska…
Nej, för er som önskar NAI lycka och välgång har jag svårt att förstå, om ni är inom flyget själva skjuter ni er själva i benet.
Så länge DY tänker i dessa planer tänker jag alltid rösta på majors som fortfarande värnar om drägliga avtal.
Tack för ordet.
Är man bäst om man har nyast? Ny B787 = många problem!
Det är nog bara ungdomar som är prylfreaks och alltid måste ha det senaste för att imponera på sina gelikar.
Hvilken planet er du på? Norwegian har Europas nyeste flåte med en gjennomsnittsalder på 4.8, og selv om du er en ensidig SAS-kramare, må jeg skuffe deg at de ut gamle kjerrene til SAS er i gjennomsnitt 11 år. Altså dobbelt så gamle!
DY, det er poenget, og dessuten kan det vel diskuteres om alle B-733 fremdeles i Norwegians flåte flyr. Jeg har ikke tid til å se i Norges Luftfartøyregister om det for noen av de ikke er fornyet Luftdyktighetsbeviset.
pf – DY har 10 st 733 och snittåldern på hela flottan är runt 4,8 år där de gamla 733 höjer snittåldern. Pretty good result anyway !
Film om shopping.
Petter, for a start, v.g. se på overskrift i den her tråd hvorfor SAS kommer inn…Sier vel ikke så lite hva?
Du verkar lägga mycket tid här pf, med att försvara Norwegian.
Det här är bra reklam:
Pf, jag jobbar med konsumentvägledning i en svensk kommun. Är flygintresserad, sen barnsben.
Ditt Norwegiankramande skadar bolaget. Engagera dig i att missförhållandena beträffande kundservice rättas upp hos Norwegian. Det hade gynnat bolaget och det hade du gillat!
Petter, jeg har forsøkt til nå å føre en saklig diskusjon med deg-det går tydeligvis ikke.
Mulig dette er like usaklig, eller at jeg senker meg ned på ditt nivå;
for dersom du er ansatt f.n. i SAS, du bør anvende resten av dagen til å registrere deg på Arbeidsformidlingen som arbeidssøkende, så kommer du muligens noe før mange av dine kollegaer.
Mulig vi kan bruke deg som banan-/potatisskølder her i Norge.